Pozrite sa, ako vyzerá Medzinárodná vesmírna stanica zvnútra. Dokázali by ste tam žiť niekoľko mesiacov?

Prvý komerčný let vzbudil vlnu záujmu o vesmírnu stanicu

iss-11114_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Prvý komerčný let spoločnosti SpaceX, rovnako aj prvý let amerických astronautov z americkej pôdy, od čias vesmírnych raketoplánov, vzbudil novú vlnu záujmu o Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Tá pravidelne víta astronautov z celého sveta už od roku 2000. Okolo Zeme obehne každých 90 minút a cestuje rýchlosťou až 27 580 km/h, pričom sa drží vo výške približne 400 km. Stanica umožňuje astronautom vykonávať širokú škálu rôznych experimentov v prostredí mikrogravitácie. Tie poslúžia nie len budúcemu vesmírnemu objavovaniu, ale pomáhajú aj nám na Zemi. Poslední astronauti, ktorí prišli na stanicu boli Bob Behnken a Doug Hurley. Prileteli na rakete Crew Dragon a momentálne sa už naplno venujú svojmu výskumu, píše portál Digital Trends.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na fotografiách sa vesmírna stanica zdá byť naprataná, no opak je pravdou. Ak by sme ju odmerali od jedného okraja po druhý, stanica má veľkosť futbalového ihriska. Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA má vesmírna stanica obytnú plochu rovnajúcu sa 5-izbovému domu, alebo dvom lietadlám typu Boeing 747. Posádka o veľkosti 6 členov má, podľa slov vesmírnej agentúry, istú formu pohodlia.

Ak by ste chceli vidieť interiér tejto vesmírnej stanice na vlastné oči, v súčasnosti neexistuje iná možnosť, než stať sa astronautom a zapísať sa na jednu z misií. Vďaka projektu Google Arts & Culture sa však môžete rozhliadnuť po stanici z pohodlia vášho domova. Spoločnosť na chvíľu sprístupnila priestory vesmírnej stanice v štýle Google Street View. Ak sa teda chcete poobzerať po Medzinárodnej vesmírnej stanici, jednoducho kliknite na tento odkaz.

vesmirna stanica ISS_pohlad vo vnutri
Zdroj: Google Maps

Ak sa chcete popritom niečo naučiť, skúste Google Earth experience, ktorá vám umožní označiť jednotlivé časti vesmírnej stanice a dozviete sa, na čo slúžia. Treťou možnosťou, ako si vychutnať exkurziu po vesmírnej stanici je pozrieť si video nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre