Pozrite sa, ako si môžete skontrolovať pomocou prehliadača Chrome alebo Firefox, či Vaše údaje neboli hacknuté

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či niekedy nejakou službou neboli prezradené Vaše prihlasovacie údaje

Ako skontrolovat ci heslo nebolo hacknute_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

S pribúdajúcimi online účtami, ktoré využívame na dennej báze, úmerne pribúdajú aj riziká toho, že Vaše účty sa dostanú do rúk záškodníkov. Nebezpečenstvo narastá obzvlášť v prípadoch, kedy používate rovnaké prihlasovacie údaje naprieč viacerými službami. Dôvodom je, že ak sa dostanú tieto údaje z jednej služby do rúk prípadným hackerom, tak im v podstate otvárate dvere aj do ďalších služieb. Ako však zistiť, či Vaše údaje neboli prezradené?

Mozilla Firefox ponúka jednoduché riešenie

Mozilla Firefox ponúka v skutku veľmi jednoduché, ale manuálne riešenie, ako zistiť či Vaše údaje neboli v nejakej službe prezradené. Môžete spraviť prostredníctvom stránky monitor.firefox.com, kde stačí vložiť Vašu e-mailovú adresu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Firefox_kontrola hacknuteho uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne stačí dať vyhľadať úniky. Systém následne automaticky prebehne viaceré databázy so známymi únikmi hesiel, účtov a ďalších údajov. Ako môžete vidieť nižšie, tak v našom prípade boli naše údaje uniknuté prostredníctvom služby Canva. Následne môžete otvoriť aj konkrétny únik, kde sa dočítate viac informácií o tom, aké údaje sa dostali na verejnosť, resp. do neznámych rúk.

Skontrolujte si možné úniky cez Chrome

Podobnú službu ponúka aj internetový prehliadač Google Chrome, ktorý ju má o niečo prepracovanejšiu. Funkčná je však funkčná za podmienky, že využívate synchronizáciu hesiel prostredníctvom prehliadača. Otvorte si Nastavenia Vášho prehliadača (tri bodky) a následne choďte do sekcie „Automatické dopĺňanie“ a zvoľte možnosť Heslá.

skontrolovanie hesiel
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom kliknite na možnosť „Zobrazenie a správa uložených hesiel v účte“. Po tom by sa Vám mala zobraziť sekcie Správca hesiel, v rámci ktorej zvoľte možnosť „Check passwords“.

Google Chrome_kontrola hesiel_dalsi krok
Zdroj: Vosveteit.sk

Po krátkej dobe uvidíte zoznam Vašich účtov rozdelený do 3 kategórií. Tou najdôležitejšou je však prvá „Compromised passwords“, teda prezradené heslá. V rámci nej nájdete jednotlivé účty, ktoré boli prezradené.

kontrola hesiel pomocou prehliadaca Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

V závere však treba dodať, že toto nie je 100% spôsob, ako môžete odhaliť únik Vašich údajov. Oba systémy prechádzajú verejne známe databázy únikov hesiel, e-mailov, a ďalších dát. Druhým dychom však treba dodať, že efektívnejší spôsob ako odhaliť možný únik prihlasovacích údajov, by ste hľadali v súčasnosti ťažko. Ak by ste si chceli zvýšiť bezpečnosť Vašich účtov, tak nám dovoľte dať Vám do pozornosti článok, v rámci ktorého sme sa venovali dvojfaktorovej autentifikácii. Nájdete ho nižšie na odkaze.

Dvojfaktorová autentifikácia: Ak si chcete chrániť Vaše súkromie a peniaze, tak túto službu by ste mali používať

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre