Pozrite sa, ako môžete vymazať váš Facebook profil z výsledkov vyhľadávania Google a ďalších vyhľadávačov

Odstránenie vášho Facebook profile z výsledkov vyhľadávania vám nezaberie viac ako pár desiatok sekúnd.

odstranenie Facebook profilu z vyhladavacov
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Sociálna sieť Facebook je obrovským žrútom dát, ktorý čerpá údaje aj z mimo rozhrania svojich stránok, či aplikácií. Nie tak dávno sme vám ukázali, ako sa môžete dostať ku dátam, ktoré o vás sociálna sieť ukladá. Rovnako sme vám dali do pozornosti osobnosti z technologického odvetvia, ktoré sa so sociálnou sieťou rozlúčili. Dôvodom bolo množstvo údajov, ktoré sociálna sieť „nasáva“ a ďalej spracováva.

Rovnako však funguje tok dát aj smerom von „do internetu“. Tu však treba dodať, že nejde o tak šialený tok dát a nie je tak významným. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o indexácii vášho profilu vo vyhľadávačoch. Proces indexácie môžeme charakterizovať ako robota, ktorý zbiera údaje na internete, a ukladá ich do „veľkej verejnej knižnice“, teda do výsledkov vyhľadávania. Zároveň treba povedať, že týmto smerom idú von len základné dáta, odkaz na váš profil s menom, či profilovou fotografiou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete zabrániť indexácii vášho profilu? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

Ako sme vyššie naznačili, tak nejde o tak šialený tok dát, ale aj napriek tomu, sociálna sieť Facebook umožňuje, aby ste obmedzili indexáciu vášho profilu vyhľadávačmi. Ide teda o akýsi prvok „ochrany vášho súkromia“ smerom k internetu. K tejto funkcii sa môžete dostať pomocou nastavení vášho profilu.

V prvom kroku si otvorte nastavenia vášho profilu. Môžete tak spraviť pomocou ikony šípky vedľa odkazu na notifikácie. Kliknite na možnosť Nastavenia a súkromie. Potom zvoľte možnosť Kontrola nastavení súkromia.

Následne, uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na prvom obrázku nižšie. Kliknite na možnosť Ako vás ľudia môžu nájsť na Facebooku. V rámci tejto ponuky budete môcť nastaviť 3 nastavenia – Žiadosti o priateľstvo, Telefónne číslo a e-mail, a Vyhľadávače.

Facebook_zabranenie indexovaniu profilu vo vyhladavacu_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V ramci tejto ponuky, v treťom kroku budete mať možnosť vypnutia indexácie vášho profilu vo vyhľadávačoch. Potom, ako zrušíte túto možnosť, tak ešte niekoľko dní potrvá, kým sa váš profil „stratí z internetu“. Dôvodom je, že roboty, ktoré prehľadávajú internetové stránky, musia opätovne prehľadať Facebook, aby zaevidovali, že váš profil je vylúčený z indexovania. Následne sa váš profil  stratí z výsledkov vyhľadávania.

Facebook_zabranenie indexovaniu profilu vo vyhladavacu_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Páčil sa vám tento článok alebo bol pre vás užitočný? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach, prípadne sledovaním našej Facebook stránky. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre