ANDROIDNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete pridať ovládanie gestami aj do nepodporovaných zariadení

Pozrite sa, ako môžete na smartfónoch so starším Androidom nastaviť ovládanie pomocou gest bez toho, aby ste museli robiť root zariadenia.

Hoci bol Android bol 10 predstavený ešte v priebehu minulého roka, tak aj napriek tomu mnohí z nás bežia na starších verziách tohto operačného systému. Jednou z noviniek, ktorú priniesol nový Android je širšia podpora dotykových gest, prostredníctvom ktorých je možné kompletne ovládať smartfón. Mnoho výrobcov túto funkciu implementovala už dávnejšie do svojich nadstavieb. Napríklad spoločnosť Xiaomi. Nie všetci výrobcovia však podporujú tento spôsob ovládania smartfónu, a práve preto sme sa rozhodli Vám priniesť návod, ako je možné túto funkciu priniesť aj do nepodporovaných smartfónov.

Ako prvé budeme potrebovať vhodnú aplikáciu. My sme si zvolili MIUI 10 Navigation Gestures, ktorá má v obchode Google Play hodnotenie 4,5* z 5. Stiahnete ju prostredníctvom odkazu nižšie (pozn. redakcie: nejde o oficiálnu aplikáciu od Xiaomi).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Infinity Gestures
Infinity Gestures
Developer: app'ostrophe tech
Price: Free

Samotné aktivovanie funkcie je veľmi jednoduché. Po stiahnutí aplikácie potrebujete udeliť aplikácii potrebné oprávnenia. Aplikácia Vás automaticky presmeruje do nastavení telefónu, kde ich budete môcť udeliť.

Hotovo. Teraz máte aktivované ovládanie gestami. Potiahnutím prsta zo spodnej časti displeja sa dostanete na plochu obrazovky (pri dlhšom podržaní vyvoláte okno s otvorenými aplikáciami), potiahnutím prsta z ľavej strany do prava sa dostanete do predošlej aplikácie a potiahnutím prsta z pravej strany do ľavej simulujete tlačidlo späť. Aplikácia zároveň ponúka aj možnosť preprogramovania gest na iné príkazy.

Ako odstrániť tlačidlá ovládania bez odomknutia (rootu) telefónu

Ešte sme však neskončili. Na to, aby ste mali plnohodnotný zážitok z používania smartfónu s „plným displejom“ Vám odporúčame odstrániť softwarové tlačidlá. Bohužiaľ Android túto funkciu sám o sebe neponúka v nižších verziách Androidu. Budeme na to opäť potrebovať aplikáciu a zároveň využiť Android Debug Bridge.

Immersive — Low-Level Immersiv
Immersive — Low-Level Immersiv

V rámci aplikácie Immersive bude potrebné zapnúť schovanie softwarových tlačidiel v rámci sekcie Navigation Bar. Predtým, ako však budete môcť zmeniť toto nastavenia tak je potrebné aplikácii udeliť na to potrebné oprávnenia. Ako na to sa môžete pozrieť nižšie.

vypnutie navigacnych tlacidiel v androide
Zdroj: Vosveteit.sk
 • Otvorte si nastavenia smartfónu.
 • Choďte do sekcie Informácie o telefóne.
 • Kliknite 7-krát za sebou na verziu Zostavy.
 • Vyskočí Vám oznámenie, že ste si aktivovali mód vývojára.

  Aktivovanie modu vyvojara_Android_1
  Zdroj: Vosveteit.sk

 • Teraz si otvorte opäť  nastavenia smartfónu a choďte do sekcie Systém. Otvorte si potom sekciu „Pre vývojárov“ a povoľte Ladenie cez USB.
 • Teraz si je potrebné stiahnuť Android Debug Bridge, ktorý stiahnete zo  stránok Androidu  a súbor rozbaľte.  Potom  z priečinku, kde ste rozbalili RAR súbor pustite príkazový riadok CMD.

  pustenie prikazoveho riadku CMD (1)
  Zdroj: Vosveteit.sk

 • Na smartfóne by Vám malo vyskočiť okno s udelením prístupu (smartfón pripojte ešte predtým ku počítaču a povoľte možnosť prenosu dát). Vyzerať by to malo ako môžete vidieť nižšie (aj na počítači Vám vyskočí príkazový riadok CMD, s ktorým zatiaľ nič nerobte).

  ADB zapnutie prikazoveho riadka
  Zdroj: Vosveteit.sk

 • Následne zadajte do príkazového riadka: „adb shell settings put global policy_control immersive.navigation=*“

  ako vypnut_softwarove tlacidla v Androide navod (1)
  Zdroj: Vosveteit.sk

 • Hotovo. V rámci aplikácie Immersive schovajte softwarové tlačidlá. Následne Vám na smartfóne  zmiznú softwarové tlačidlá.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close