ANDROIDSpravodajstvo

Pozrite sa aké parametre mal prvý Android smartfón na svete. Predstavený bol pred 11 rokmi

Prvý smartfón s operačným systémom Android nebol uvedený na trh dnešnými lídrami na trhu, ako je Samsung či Huawei, ale spoločnosťou HTC.

Operačný systém Android bol verejnosti predstavený v  roku 2007, paradoxom je, že pôvodne vôbec nebol vyvíjaný pre smartfóny, ale pre kamery. Pôvodne za operačným systémom Android stál vývojár Andy Rubin, ktorý ho v roku 2005 predal spoločnosti Google za neznámu cenu (pozn. redakcie: hovorí sa, že OS bol predaný spoločnosti Google za 50-miliónov dolárov). Mimochodom, Andy Rubin nastúpil následne do spoločnosti Google ako viceprezident spoločnosti pre mobilný a digitálny trh.

Vráťme sa však späť k  operačnému systému Android, rok po tom ako bol predstavený verejnosti, sme mohli byť svedkami aj predstavenia prvého smartfónu s týmto operačným systémom. Tipnete si o akú spoločnosť išlo? Nebol to ani Samsung, ani Nokia, ale taiwanská spoločnosť HTC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

HTC Dream

Vôbec prvým smartfónom s  operačným systémom Android bol telefón HTC Dream, tiež známy aj pod názvom T-Mobile G1, ktorý bol dostupný hlavne v Amerike a vo vybraných krajinách Európy (napr. v susednom Poľsku). Mimochodom, telefón ponúkal vysúvaciu QWERTY klávesnicu.

HTC Dream
Zdroj: pinterest (Review To Price)

HTC Dream bol smartfón, ktorý bol verejnosti predstavený koncom septembra, a  do predaja sa dostal koncom októbra, konkrétne 22.. Zaujímavosťou je, že telefón vôbec nebol predstavený s Androidom 1.0, ako by ste čakali, ale s verziou 1.6. Telefón disponoval 192MB RAM v kombinácii so 256MB úložným priestorom. Čerešničkou na torte bolo, že ju bolo možné rozšíriť o ďalších 16GB pomocou pamäťovej karty. Batéria telefónu bola 1150mAh. Srdcom zariadenia bol procesor Qualcomm MSM7201A ARM11. Telefón sa ďalej chválil dotykovým displejom s rozlíšením 320 x 480 bodov (~180ppi. Dnešné vlajkové smartfóny majú hustotu pixelov od ~400ppi do 500ppi). Aby sme nezabudli, kamera telefónu mala rozlíšenie 3,15MP.

Len pre zaujímavosť, Google s operačným systémom Android v roku 2009 v Amerike dokázal získať trhový podiel v objeme 6%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close