BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor! WhatsAppom lomcuje podvodná správa, ktorá zneužíva značku spoločnosti Lidl. Nenechajte sa nachytať!

Pozor, službou WhatsApp sa šíri podvodná správa, ktorá zneužíva dobré meno spoločnosti Lidl. Správu ignorujte, inak sa vystavujete bezpečnostným rizikám.

Vo väčšine prípadov v súvislosti s rôznymi vírusmi, či podvodmi, píšeme o udalostiach na úrovni Európy, či sveta ako takého. Mohlo by sa zdať, že náš región nie je pre záškodníkov zaujímavým. Opak je však pravdou.

Na WhatsAppe sa šíri podvodná správa sľubujúca darčeky od spoločnosti Lidl

Najnovšie sa prostredníctvom služby WhatsApp šíri scam, ktorý upozorňuje na 50. výročie spoločnosti Lidl. Odhliadnuc od toho, že spoločnosť Lidl bola založená v roku 1973, teda 48 rokov dozadu a nie 50, tak hneď na prvý pohľad sa tento scam šíri prostredníctvom podozrivej domény –  lxw48v.store, ktorá nijako nesúvisí so spoločnosťou Lidl. Samotná podvodná správa vyzerá nasledovne.

Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

Potom, ako používateľ klikne na tento odkaz, tak je presmerovaný na externú stránku mimo WhatsAppu. Stránka ako taká pritom nie je spoločnosti Lidl, ale neznámeho útočníka. Následne je vyzvaný, aby sa zapojil do súťaže, ktorá má vyvolať pocit, že je pod záštitou spoločnosti Lidl. Ako môžete vidieť nižšie na snímkach obrazovky, tak používateľ je vyzvaný, aby sa zúčastnil žrebovania, pričom útočník mu sľubuje 3 pokusy.

Lidl_whatsapp_scam_1
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Potom, ako sa zapojíte do žrebovania, tak na konci uvidíte notifikáciu, ktorá vás informuje o tom, že ste sa stali šťastným výhercom. Následne vás systém vyzve, aby ste sa podelili o tento úspech s ďalšími priateľmi na WhatsAppe v inom prípade neodomknete výhru.

V poslednom kroku, ako nezdieľate túto správu s desiatkami vašich kontaktov, tak vás stránka vyzve k stiahnutiu aplikácie. Zatiaľ, čo predtým ste šírili „len spam“, tak tu by ste mali spozornieť a nič nesťahovať do vášho smartfónu. Dôvodom je, že stiahnutá aplikácia môže aktívne sledovať nielen vašu aktivitu v smartfóne, tak zároveň môže získať aj oprávnenia, ktorými môže prevziať kontrolu nad vašim smartfónom.

Lidl WhatsApp_scam_4
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

V prípade, ak ste aplikáciu už stiahli do svojho zariadenia, tak vám ju odporúčame obratom odstrániť. Ak ju nenájdete v zozname aplikácií, tak si otvorte nastavenia smartfónu a choďte do sekcie aplikácie, následne zvoľte možnosť Spravovať aplikácie a pomocou ďalších možností (pozn. redakcie: tri bodky vo vrchnej časti) zvoľte možnosť Zobraziť všetky aplikácie. 

Zobrazenie vsetkych nainstalovanych aplikacii v smartfone
Zdroj: Vosveteit

Po identifikácii problémovej aplikácie, ju odstráňte.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close