APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Pozor, objavila sa falošná aplikácia veľkej banky, ktorú používajú desaťtisíce Slovákov

Na internete sa objavila falošná aplikácia známej banky.

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich ľudí. Nedávno sme napríklad upozorňovali na rozmáhajúce sa falošné správy či hovory. Bohužiaľ, niektoré z týchto podvodov končia úspešné. Napríklad, pár dní dozadu sme informovali o podvode, kedy falošný policajt kontaktoval seniorku s príbehom, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu a požiadal ju, aby za neho zaplatila škodu, ktorú spôsobil. Ona tak aj spravila, peniaze ale zinkasoval neznámy páchateľ.

Nemenej často sa internetoví podvodníci snažia presvedčiť potenciálne obete, aby si do zariadenia stiahli falošné aplikácie. Tie sa zväčša snažia odcudziť citlivé informácie zo zariadení a zneužiť ich. Nie je tomu inak ani teraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

FIO Banka upozorňuje na podvodnú aplikáciu, ktorá sa šíri medzi ľuďmi

Ak ste klientom FIO Banky a navštívili ste ich stránku, tak ste mohli dnes naraziť na oznámenie, ktoré visí na ich webe. Týka sa falošnej aplikácie, ktorá sa tvári ako aplikácia od internet bankingu.

„Nie je aplikácia ako aplikácia. A preto prosíme, vždy sa uistite, že naše bankovníctvo inštalujete len zo spoľahlivých zdrojov.“

Banka konkrétne upozorňuje svojich zákazníkov, že na stránke, ktorá sa podobá na Obchod Play, sa objavila aplikácia, ktorá sa tvári ako mobilná aplikácia Banky. Má ísť údajne o novú verziu aplikácie, no v skutočnosti ide o podvrh.

„Upozorňujeme na podvodnú aplikáciu Fio Smartbanking, ktorá sa objavila na platforme podobnej prostrediu Google Play. Táto neautorizovaná aplikácia nesie názov „Nový Fio Smartbanking“ a nie je oficiálnou verziou našej služby. Vyzývame klientov, aby boli pri inštalácii aplikácie Fio Smartbanking obozretní. Uistite sa, že inštalujete aplikácie iba zo spoľahlivých zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami pre váš operačný systém.“, uvádza banka na svojom webe.

Banka v tlačovej správe dopĺňa, že aktuálne pracujú na tom, aby táto aplikácia bola stiahnutá a odstránená, no ako to býva zvykom, tak nejaký čas trvá, kým sa to podarí. Zo snímok, ktoré banka zverejnila, tak aplikácia otvorí v režime WebView falošný web, ktorý sa vydáva za prihlasovacie okno do internet bankingu. Ako sa používateľ pokúsi prihlásiť do internet bankingu, tak údaje odovzdá útočníkovi.

podvodna aplikacia phishing FIO banka_1
Zdroj: FIO Banka

Pre tých, ktorí nevedia, tak FIO banka funguje na našom a českom trhu od roku 2010 a celkovo má viac ako 1,4 milióna klientov, čo nie je málo. V každom prípade, dovoľte nám prízvukovať, že útočníci môžu zneužiť aj meno inej banky. Pristupujte preto k aplikáciám ako aj webovým stránkam, kde vyplňujete citlivé údaje, opatrne. Určite ich nesťahujte z neoficiálnych zdrojov a z neznámych stránok.

Dovoľte nám v súvislosti s témou podvodov, dať vám do pozornosti, že nedávno bezpečnostní experti odhalili viac ako 50 nových podvodných e-shopov. Ich zoznam nájdete na tejto adrese.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close