POZOR! Na Slovákov útočí nebezpečný vírus Tofsee, hlásia experti. Takto sa vám môže dostať do zariadenia!

Globálne čísla ukazujú, že na vzostupe je vydieračský softvér. Hackeri ale útočia aj na nás. V prípade Slovenska, najrozšírenejším malvérom je multifunkčný Tofsee.

Slovensko hackeri_titulka
Zdroj: MaciejForyszewski / Shutterstock.com, Pixabay.com (Gerd Altmann z Pixabay / hacker v popredí), koláž Vosveteit.sk

Používatelia internetu sa deň čo deň stretávajú s enormným množstvom online hrozieb, pričom kontinuálne pribúdajú nové a sofistikovanejšie útoky, naznačuje to správa spoločnosť Checkpoint.com.

Experti na kybernetickú bezpečnosť pred niekoľkými chvíľami informovali, že každá organizácia v uplynulom roku čelila približne 1 158 pokusom o útok a to každý týždeň. Pritom každý 10. útok bol typu ransomvér. Experti hlásia, že ide o 33% medziročný nárast tohto typu útoku. Pre tých, ktorí nevedia, tak cieľom tohto útoku je zablokovať organizácii alebo používateľovi prístup do systému alebo k dátam uloženým v zariadení s cieľom, aby si obeť zaplatila k týmto údajom prístup. Tieto údaje sú pre globálny trh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Analytici z Checkpoint hovoria, že hackeri najčastejšie útočia na vzdelávacie inštitúcie, vládne organizácie a zdravotnícke organizácie. No medziročne vzrástol záujem hackerov (+22%) aj o organizácie, ktoré pôsobia v maloobchode či veľkoobchode. Experti na bezpečnosť dopĺňajú, že rozvoj umelej inteligencie, personalizácia phishingových kampaní a pokračujúca digitalizácia vytvárajú čoraz viacej nových hrozieb. Čoraz častejším nástrojom, ako oklamať potenciálnu obeť, je aj technológia deepfake.

Hackeri útočia aj na nás Slovákov

Prejdime ale na Slovensko. Ak si myslíte, že hackeri nemajú záujem o náš trh, tak ste na omyle. Skôr naopak. Dokonca v druhej polovici minulého roka, Slováci čelili viac útokom v porovnaní s globálnym priemerom.

„Situácia v kybernetickej bezpečnosti na Slovensku je veľmi podobná tej svetovej. Masívne phishingové kampane sú zamerané na používateľov na všetkých úrovniach s cieľom preniknúť do systémov alebo ukradnúť a zneužiť citlivé údaje,“ hovorí Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

V druhom polroku 2023 bol priemerný počet kyberútokov týždenne na Slovensku vyšší ako globálny. Na jednu organizáciu na Slovensku smerovalo 1 062 útokov týždenne, pričom priemer vo svete bol 1 039. Najčastejšími cieľmi kyberútokov boli banky a finančné inštitúcie (priemerne 3 164 týždenne) nasledované výrobným sektorom.

Tofsee je zvlášť nebezpečný kvôli svojej modularite a flexibilite

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee, ktorý sa zameriava na Windows platformy.  Pre tých, ktorí nevedia, tak vírus Tofsee je multifunkčný malware, ktorý je známy hlavne pre svoju schopnosť využívať infikované počítače na rôzne účely, vrátane odosielania spamu, vykonávania DDoS útokov (Distributed Denial of Service), ťažby kryptomien a krádeže osobných údajov. Najčastejším typom zneužitia zraniteľnosti na Slovensku je vzdialené spustenie kódu a čelilo mu 66 percent organizácií.

Tento škodlivý kód sa do počítačov najčastejšie dostáva prostredníctvom infikovaných e-mailových príloh, nebezpečných webových stránok alebo prostredníctvom iných malwarov, ktoré už sú v systéme. Nebezpečné na ňom je, že ide o vysoko flexibilný škodlivý softvér. Útočník ho vie totiž na diaľku aktualizovať, čo mu umožňuje vyhýbať sa jeho identifikácii rôznymi antivírusovými programami a zároveň, hacker dokáže lepšie prispôsobiť útok obeti.

Experti na bezpečnosť preto apelujú na to, aby sme nepodceňovali nielen rôzne antivírusové programy, ktoré nás chránia pred útokmi, ale aj vzdelávanie sa v tejto oblasti, aby sme boli schopní identifikovať potenciálnu hrozbu.

„Prvú obrannú líniu, ktorú dokážeme vybudovať a posilňovať v každej organizácii bez rozdielu veľkosti a zamerania, sú samotní používatelia. Ich schopnosť rozoznať útok na základnej úrovni, pozornosť a opatrnosť sú kľúčovými faktormi kybernetickej bezpečnosti,“ uzatvára Tomáš Valenta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre