BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Ruskí hackeri udreli znova. Ak máte túto banku, tak vám nemusí fungovať internet banking a ďalšie služby

Ruskí hackeri znova udreli. Útočia hlavne na český bankový systém, no dopady útokov cítiť čiastočne aj u nás.

V posledných dňoch ruskí hackeri nabrali na obrátkach a vykonali viacero masívnych DDoS útokov na bankový sektor v Českej republike. A hoci hackeri útočia primárne u našich susedov, tak dopady útokov sme pocítili aj u nás.

Len si pripomeňme, že hackeri zahájili prvú vlnu útokov ešte v stredu, kedy znefunkčnili webové stránky vrátane internet bankingu či mobilného bankovníctva bánk ako sú Air Bank, ČSOB, Česká sporiteľňa, Komerčná banka a FIO Banka. Útočníci znova útočili aj vo štvrtok, piatok a aj v priebehu včerajšieho dňa. Podarilo sa im zhodiť stránky Raiffeisenbank ČR či MONETA Bank. Cielili ale aj na weby zbrojárskych firiem, ako sú EXCALIBUR ARMY, VOP CZ či Česká zobrojovka.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na Slovensku mohli dopady útokov pocítiť hlavne zákazníci FIO Banky, kedy došlo k čiastočnému prerušeniu riadneho poskytovania služieb.

Hackeri znova udreli

Ku nedávnym kybernetickým útokom na český bankový sektor sa prihlásili hackeri zo skupiny NoName057(16). Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o ruskú skupinu hackerov, ktorá je aktuálne jednou z najaktívnejších, čo sa týka útokov na verejnú internetovú infraštruktúru.

No zdá sa, že NoName057(16) nemajú v pláne poľaviť, hlásia totiž, že znova zaútočili. Za ciele si opäť vybrali český bankový sektor. Zamerali sa na weby bánk ČSOB, Raiffeisenbank, Max Bank a FIO Banky.

„Dnes sme sa rozhodli vrátiť do Českej republiky a skontrolovať, ako to chodí v bankovom sektore,..“, uviedli útočníci v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

Ak ste klientom FIO Banky, tak presah útoku je čiastočne cítiť aj u nás. V prípade internetového bankovníctva, stránka má tendenciu sa nenačítať, prípadne reagovať extrémne pomaly. Rovnako aj viacero analytických nástrojov hlási, že web má výpadok. Čo sa týka mobilnej aplikácie, tak tá zatiaľ funguje.

FIO banka kyberneticky utok
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen isitdownrightnow.com/fio.sk.html

Problémy s internet bankingom hlásia aj prví používatelia na sociálnej sieti, ktorí sa sťažujú na nefunkčnosť online bankovníctva.

Čo je to DDoS útok?

Podľa všetkého ide o typ útoku DDoS, kedy sa útočníci snažia preťažiť server natoľko, že jednoducho nestíha vybavovať požiadavky, čoho výsledkom je, že padne. Webová stránka, resp. internetová služba, sú následne neprístupné.

Mimochodom, hackeri z NoName057(16) v priebehu uplynulého dňa vykonali aj sériu útokov na poľský bankový sektor. Zamerali sa na weby bánk Bank Polska, Plus bank, Raiffeisen Bank Polska, Santander Banka ďalšie.

Pocítili ste kybernetické útoky aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close