BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Veľká banka je pod hackerským útokom. „Vaše peniaze nie sú v ohrození“, hlási banka

Hackeri zaútočili na český bankový systém. Presah útokov pociťujú aj Slováci, jedna z bánk hlási veľké problémy.

Hackeri častokrát cielia na organizácie, ktoré využívajú státisíce ľudí. Nedávno sme upozorňovali na masívny útok proruských hackerov, ktorí cielili na viacero slovenských známych webových serverov. Útočníci často cielia na služby, ktoré využíva veľké množstvo ľudí, aby im znepríjemnili život alebo aby získali nejaký prospech.

Najnovšie hackeri cielia na český bankový systém, pričom dopady útoku môžeme cítiť aj na Slovensku. Jedna z populárnych bánk hlási, že sa stala terčom hackerov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

FIO Banka je pod útokom hackerov

FIO banka na svojej fanúšikovskej stránke približne 2 hodiny dozadu oznámila, že evidujú problémy s internetovým a mobilným bankovníctvom.

„Aktuálne evidujeme problémy s prihlásením do internetového aj mobilného bankovníctva, rovnako ako s funkčnosťou našich webových stránok. Intenzívne pracujeme na vyriešení tohto problému. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie a ďakujeme za pochopenie.“, uviedla banka vo vyjadrení pre verejnosť.

No zdá sa, že útok je masívnejšie rozsahu. Banka len pred niekoľkými minútami uviedla, že stále evidujú problémy a niektoré služby nemusia ešte riadne fungovať. Banka v stanovisku hovorí, že ide o kybernetický útok, ktorý mieri na český bankový sektor.

„Od dnešného rána nefungujú naše webové stránky, internetové a mobilné bankovníctvo, ako aj investičná aplikácia e-Broker. Stali sme sa terčom kybernetického útoku. Podľa zistených informácií sa jedná o organizovaný kybernetický útok mieriaci na český bankový sektor. Usilovne pracujeme na znovuobnovení systémov, dovtedy môžete využiť naše pobočky, ktoré sú plne v prevádzke. Uisťujeme vás, že vaše peniaze či citlivé dáta v ohrození nie sú. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie a ďakujeme za pochopenie.“, približuje banka problémy, ktorým aktuálne čelí.

Banka v jednom z ďalších príspevkov uviedla, že platby kartou fungujú.

AKTUAZOVANÉ (30.8.2023 13:40):

Banka na sociálnej sieti hlási, že všetky systémy boli medzičasom riadne spojazdnené a služby banky riadne fungujú.

„Aktuálne už fungujú naše webové stránky a z nich aj prihlásenie do internetového bankovníctva či investičnej aplikácie e-Broker. Rovnako je možné prihlásiť sa aj do mobilného bankovníctva Smartbanking. Ospravedlňujeme sa za možné komplikácie a ďakujeme za trpezlivosť.“, uvádza banka v stanovisku pre verejnosť.

„Vaše peniaze sú v bezpečí“, hovorí banka

FIO banka v rámci príspevkov na sociálnej sieti reagovala aj na obavy zákazníkov banky. Jeden z nich vyjadril strach o svoje peniaze, banka ho ale uistila, že nie sú v ohrození.

„Držím prsty k skorej náprave. Najviac nás zaujíma či sú naše peniaze v bezpečí alebo ide o informácie, údaje či heslá? Ďakujem za info. Dobrý deň, Peter.“, pýta sa jeden zo zákazníkov banky. „Uisťujeme Vás, že Vaše peniaze či citlivé dáta v ohrození nie sú. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie a ďakujeme za pochopenie.“, reaguje banka.

Podľa dostupných informácií kybernetickým útokom v priebehu dnešného dňa čelili aj banky ČSOB, Air Bank a Česká spořitelna, informuje server novinky.cz.

Záverom treba povedať, že v súčasnosti nevieme, kto stojí za kybernetickým útokom, no ako sa dozvieme ďalšie podrobnosti, tak vás budeme o nich informovať.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close