Pozor, hoaxeri začali na internete spochybňovať atentát na premiéra. Pozrite sa, s akým príbehom prišli. Je to klamstvo!

Na internete sa objavilo upravené video s atentátom na premiéra, prostredníctvom ktorého manipulátor navodzuje dojem, že útok bol fingovaný. Ide o hoax, neverte mu.

atentat na premiera hoax
Zdroj: VitalikRadko / depositphotos.com

Natrafiť na online podvod či dezinformáciu v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Ľudia, ktorí stoja za vytváraním falošných správ, za týmto účelom využívajú témy, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na to, že na internete sa objavila klamlivá správa, ktorá spájala bolesti hlavy, 5G technológiu a polárnu žiaru s ovplyvňovaním mysle a organizmus ľudí. Samozrejme, išlo o viacero nezmyslov spojených do jedného, no aj napriek tomu stovky ľudí správu zdieľalo ďalej. Dnes sa objavila ďalšia klamlivá správa, ktorá ale súvisí s atentátom na nášho premiéra.

Atentát na premiéra bol vraj fingovaný, hovorí hoaxer. Neverte mu

Bohužiaľ, aj také udalosti, ako je útok na premiéra a tým aj útok na demokraciu ako takú, sa niektorí ľudia nehanbia zneužiť s cieľom, aby navodili ďalšiu paniku a šírili nenávisť. Príkladom je profil „Jan Jirkal“, ktorý na sociálnej sieti X.com (pozn. predtým Twitter.com) zdieľal video s komentárom, ktorý zľahčuje celú situáciu a dokonca navodzuje dojem, že útok bol fingovaný. Na tému upozornila stránka Hoaxy a podvody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotné video, ktoré zdieľal účet Jan Jirkal, hovorí, že kameraman, ktorý zachytil celú situáciu, nielenže približuje samotné video v čase streľby s cieľom, aby natočil čo najlepší záber, ale ani nestuhne. Doplňuje to slovami „Príde mi to, ako keby ho to ani neprekvapilo“.

Autor tohto príspevku ale manipuluje s divákmi. Samotné video, ktoré sa stalo virálnym, a ktoré následne zneužil Jirkal, bolo dodatočne upravené. Priblíženie boli totiž spravené až po natočení videa, teda dotačne. Ďalej utvrdil diváka v tom, že niečo nie je v poriadku, keď sa pozastavil nad tým, že video „sa nemykalo“.

„Chcel vyvolať pochybnosti typu: „Vedel kameraman o všetkom dopredu, a preto tak detailne priblížil zábery? Je teda súčasťou sprisahania?“, píše stránka Hoaxy a podvody.

Treba podotknúť, že profesionálne kamery, ktorým bol natočený aj tento atentát, disponujú stabilizáciou obrazu, ktorá tlmí chvenie ruky. Za týmto účelom sú profesionálne kamery najčastejšie vybavené optickou stabilizáciou. Pre tých, ktorí nevedia, tak funguje na princípe fyzického pohybu optických prvkov v objektíve alebo snímača kamery, aby došlo ku kompenzácii nežiaducich pohybov.

Okrem iného, kameramanka prievidzskej televízie, ktorá zachytila video, sa vyjadrila, že bola v domnienke, že ide o petardy. Podobne zrejme uvažovali aj ostatní ľudia naokolo vzhľadom na to, že panika nevypukla hneď, ale až po niekoľkých sekundách od incidentu. Dôkazom toho je aj policajt, ktorý až po niekoľkých výstreloch v tesnej blízkosti, sa dal do pohybu smerom preč od strelca. Nehovor viac o tom, že profesionálni kameramani sú trénovaní na to, aby sa nenechali vyrušiť rôznymi rušivými prvkami.

„Podobné hoaxy sa snažia navodiť dojem, že išlo o tzv. false flag, teda operáciu pod falošnou vlajkou, o výmysel, ktorý má byť na niečo zneužitý. Na čo, to už autori nešpecifikujú.

V inom prípade sme zachytili výzvu, aby zverejnili „krvavé“ fotografie, lebo na televíznych záberoch nikde nevidno krv. To je vraj ďalší dôkaz, že sa atentát nestal.

Je dôležité poznamenať, že tieto dezinformácie šíria radikálni tvorcovia hoaxov.“, píše stránka Hoaxy a podvody.

Samotné video, ktoré neprešlo dodatočnou úpravou, si môžete pozrieť nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre