Slováci zdieľajú ďalší nezmysel: „Nie sme chorí, sme pod permanentným žiarením, smažia nás zaživa, a ľudstvo si to fotí,..“

Na Facebooku sa šíri hoax, ktorému sa vo veľkom darí. Polárnu žiaru spája s projektom HAARP a 5G technológiou. Ide o nezmysel.

polarna ziara a bolest hlavy dezinformacie_titulka.jpg
Zdroj: Jookiko a rdrgraphe / depositphotos.com, koláž Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že sme národom, ktorý má problémy pracovať s informáciami a overovať si fakty. Sme jedným z lídrov Konšpiračného indexu, kde po našom boku sú napríklad Turecko, Nigéria, Južná Afrika či Keňa. Aby sme boli presní, skončili sme na predposlednom mieste, za Keňou.

Zaujímavosťou ale je, že si to uvedomujeme, ale aj napriek tomu, informácie, na ktoré natrafíme, preberáme nekriticky a ako fakt a to bez ohľadu na to, čo nám zdeľujú. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, ako neznámy účet na sociálnej sieti zverejnil video s chlapcami, ako nastupujú do autobusu s komentárom, že ide o ukrajinských chlapcov, ktorí idú na smrť. Náhle sa zvrhla vlna nenávisti a nadávok smerom na Ukrajinu a Ameriku a to aj napriek tomu, že chlapci mali na rukách výšivky bieloruských ozbrojených síl či na pozadí hrala ruská pesnička Lúčenie Slovanky z roku 1912, ktorú by si Ukrajinci, dnes, asi len ťažko púšťali pri odchode na front.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes by sme radi dali do pozornosti ďalší nezmysel, ktorý začalo kvantum Slovákov zdieľať na internete. Ide o príspevok, ktorý zdieľal používateľ menom „Olivie N.“. V rámci príspevku zdieľala pomerne rozsiahli komentár, kde pospájala viacero nezmyslov.

Ďalšiemu hoaxy sa náramne darí

Polárnu žiaru, ktorú sme mohli vidieť aj na Slovensku, a je výsledkom interakcií medzi magnetosférou Zeme a nabitými časticami zo Slnka, spája s projektom HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program. Doslovný preklad: vysokofrekvenčný aktívny polárny výskumný program).

Podľa Olivie ide o projekt z 8. mája do 10. mája, kedy došlo v rámci HAARP k spusteniu vysokofrekvenčných MIKROVLN ovplyvňujúce myseľ a organizmus ľudí. Výsledkom toho malo byť, že sme mali pociťovať bolesti hlavy, fyzickú a psychickú bolesť a ďalšie následky.

hoax polarna ziara 5G a bolesti hlavy
Zdroj: Facebook (hoax)

Čerešničkou na torte je, že komentár prepojila aj na 5G technológiu.

„Predstavte si teda, čo to urobí, keď spustí naplno HAARP v kombinácii s 5G. Aký silný vplyv to má na náš ľudský organizmus a nielen na náš, ale aj na zvieratá. Smaží nás zažíva a ohlúpnuté naprogramované ľudstvo si to ešte natáča, fotí a myslí si aké je to krásne,..“, hovorí Olívia.

Medzičasom tento príspevok získal desiatky reakcií vrátane zdieľaní a teší sa veľkej obľube.

Prečo ide o nezmysel?

Začnime najprv 5G technológiou. V súčasnosti neexistujú žiadne vierohodné dôkazy, ktoré sú podložené, že 5G technológia predstavuje pre ľudí, zvieratá alebo prírodu nebezpečenstvo. Všetky mobilné telefóny a veže používajú na komunikáciu rádiové vlny (ide o takzvané neionizujúce žiarenie). Rádiové vlny sa používajú na bezdrôtovú komunikáciu už viac ako sto rokov a bez dôveryhodných dôkazov o nepriaznivých účinkoch na zdravie. Tento typ vĺn nemá dostatok energie na to, aby dokázal zmutovať DNA či poškodiť bunky. Okrem toho, 5G technológia používa rovnaké vymoženosti, ako predošle generácie, no využíva iné kódovanie a spracovanie informácií. Mimochodom, veľká časť pásiem, ktoré dnes používame na prenos 5G signálu, bola využívaná aj v minulosti a to napríklad na prenos televízneho signálu. Inými slovami, vysielače pracujú vo veľkej miere na rovnakých frekvenciách, ako tomu bolo v minulosti. Vo všeobecnosti, riadové vlny majú obvykle frekvencie od 3 kHz do 300 GHz, čo je príliš nízka energie na to, aby mohli ionizovať atómy.

Prejdime teraz k polárnej žiare, ktorú sme mohli vidieť aj v našich končinách. Ako vysvetľuje portál NASA, tak toto divadlo na oblohe vzniká ako dôsledok magnetických búrok, ktoré boli spustené slnečnou aktivitou, ako sú slnečné erupcie (výbuchy na Slnku) alebo výronmi koronálnej hmoty. Potom, keď energeticky nabité častice z týchto udalostí, ktoré sú prenášané zo Slnka slnečným vetrom, preniknú cez zemskú magnetosféru, spôsobujú subbúrky. Následne rýchlo sa pohybujúce častice narazia do našej tenkej vysokej atmosféry a zrazia sa s časticami kyslíka a dusíka na Zemi. Keď tieto vzduchové častice uvoľnia energiu, ktorú nabrali pri zrážke, každý atóm začne žiariť inou farbou.

Inými slovami, Olívia spojila niečo, čo sa bežne stáva s technológiou 5G, a následkami, ktoré nemajú žiaden spoločný základ. Áno, samozrejme, mnohých ľudí v danom dni mohla bolieť hlava, rovnako, ako je tomu aj dnes. Olívia ale túto súvislosť spojila s polárnou žiarou, pričom podporila argumentáciu 5G technológiou, ktorá je dnes už všade naokolo nás, a spokojne po jej boku žijeme.

Overujte si informácie a nespájajte jeden nezmysel s druhým

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme písali, ako si môžete overiť informácie na internete. V prvom rade si ale kontrolujte zdroj, z ktorého čerpáte informácie. V tomto konkrétnom prípade, profil Olívie, využíva aktuálne témy, aby šíril paniku a strach. Vyjadruje sa k vojnám, technológiám, politike a ku všetkému, čo rezonuje spoločnosťou. Odvoláva sa (ak sa teda odvoláva na niekoho alebo niečo) na weby, ktoré majú ďaleko od serióznej práce. Nie sú tam autori, sú hosťované na pochybných stránkach, nie je známa štruktúra vlastníkov stránok, a čo článok, tak to bombastické odhalenie. Nehovor viac o tom, že v príspevkoch často používa nesúvisiace obrázky a komentáre, len aby zvýšila emócie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre