BezpečnosťSpravodajstvo

POZOR! Facebookom lomcuje nový podvod s vodičskými preukazmi. Nenechajte sa nachytať na tento lacný podvod. Prídete o peniaze!

Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na nový podvod s "legálnymi" vodičákmi bez skúšok, ktorý sa šíri Facebookom.

Niektoré online podvody prekvapia svojou prešpekulovanosťou a stratégiou, iné…tie jednoducho existujú. Možno už viete, že na Slovensku máme veľa “amerických vojakov”, “námorníkov” či falošných bankárov a tentokrát sa ku nim pridá aj skupina, ktorá vám na počkanie spraví vodičský preukaz.  

Na nový podvod upozorňuje Polícia Slovenskej republiky cez svoj Facebook účet. V poslednej dobe sa objavujú na tejto sociálnej sieti rôzne ponuky, ktoré lákajú na rýchle vybavenie vodičského preukazu, pričom čerešničkou na torte je to, že vám vedia vybaviť vodičský preukaz bez skúšky. Podvodníci sa navyše ohradzujú s tým, že všetko je riešené “legálnou cestou”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S týmito podvodmi sa môžete najčastejšie stretnúť v príspevkoch v skupinách alebo komentároch pod príspevkami. V príspevku vás podvodník vyzýva na kontakt cez aplikáciu WhatsApp, kde prebieha podvod. Najprv si od vás vypýtajú buď fotografiu alebo prefotený občiansky preukaz. Popritom máte podvodníkovi poskytnúť ďalšie citlivé údaje, napríklad adresu, podpis kontaktné informácie a iné.  

Keď všetky tieto údaje podvodníkom poskytnete, nasleduje žiadosť o platbu za “legálny” vodičák bez skúšok. Vybaviť si pritom môžete akúkoľvek kategóriu, od motoriek až po kamióny a autobusy.  

“Táto ponuka vám však čarovne na počkanie vodičák nevybaví a maximálne vás ako švihnutím prútika pripraví o peniaze a zneužije vaše citlivé údaje ako bonus. Vodičský preukaz ani žiaden iný oficiálny doklad vám totiž len tak na počkanie cez internet nikto nedá,” píše Polícia Slovenskej republiky.  

Bez vodičáku a s citlivými údajmi vonku

Polícia zároveň dodáva, že v prípade tohto podvodu neprídete len o peniaze. Obete útočníkom poskytujú citlivé údaje, ktoré môžu neskôr jednoducho zneužiť na ďalšie podvody. Nenechajte sa preto nachytať týmto, dovolíme si povedať lacným, podvodom. Je jasné, že zločinci v tomto prípade zneužívajú pohodlnosť ľudí a pravdepodobne aj ponúkajú atraktívnejšie ceny za tento “vodičák”.  

Vodičský preukaz je však oficiálny štátny doklad, ktorý vám nemôže niekto len tak vydať. Dokonca aj v prípade, že by vám útočníci poslali nejaký preukaz naspäť, určite by ste sa nechceli ocitnúť v situácii, kedy by ste sa preukazovali týmto dokladom. Použitie falšovaného vodičského preukazu by vám mohlo narobiť ešte väčšie problémy.  

Podvodníci skúšajú naozaj rôznorodé triky, no každý jeden podvod má niekoľko spoločných znakov, ktoré si môžete všimnúť. Väčšinou ide o ponuky, ktoré sú až príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Podvodníci sa vás v rámci týchto ponúk snažia naviesť na stránku, kde sa od vás očakáva zadanie osobných informácií. V inom prípade sa z vás tieto informácie pokúsia dostať sami manipuláciou, ako v tomto prípade. Podvodníci vsadzujú na to, že pri takýchto podvodoch konáme zbrklo a nerozmýšľame. Častokrát preto stačí len na chvíľu zastať a nenechať sa strhnúť emóciami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close