Pozeráme sa na nový druh človeka? Štúdia ostatkov archaického hominina prináša viac otázok ako odpovedí

Tento jedinec sa vyznačuje kombináciou charakteristík, s ktorými sa vedci ešte nestretli.

lebka cloveka neznamy druh
Zdroj: agsaz / shutterstock.com , ilustračný obrázok

Paleontológovia z Čínskej akadémie vied v spolupráci s ďalšími univerzitami a vedeckými inštitúciami vo svojej novej práci analyzovali čeľusť, čiastočne zachovanú lebku a kosti nohy hominina, ktorý existoval pred 300-tisíc rokmi.

Výsledky naznačujú, že tento jedinec by sa mohol radiť do doteraz nepoznanej línie našich predkov. Ostatky objavili na východe Číny, presnejšie v oblasti Hualongdong. Prvotný výskum sa zameriaval na čeľustnú kosť, ktorá sa vyznačovala jedinečnými charakteristikami. Tie pripomínali ako moderného človeka, tak aj hominidov z obdobia neskorého pleistocénu. Paleontológovia si všimli, že tento jedinec nemal bradu, čím sa viac ponášal na staršie druhy homininov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré ďalšie charakteristiky boli charakteristickejšie pre homininov z obdobia stredného pleistocénu. Keď vedci zobrali všetky charakteristiky ako celok, usúdili, že tento jedinec sa najviac podobal na druh Homo erectus, čiže človeka vzpriameného. Navrhujú však, že môže ísť o jedinca, ktorý bol akýmsi hybridom moderného človeka a staršíeho hominida.

Nový druh človeka?

Celkovo sa však tento jedinec vyznačuje charakteristikami, ktoré doteraz neboli pozorované v žiadnom z hominidov vo východnej Ázii. Výskum teda prichádza s hypotézou, že vlastnosti, ktorými sa moderný človek vyznačuje, sa v evolúcii mohli objaviť oveľa skôr, než sme doteraz mysleli. Niektoré sa po prvýkrát vyskytli už pred 300-tisíc rokmi.

Výskum sa zameral aj na objavenú lebku, ktorá je mimochodom prvou ľudskou lebkou zo stredného pleistocénu, ktorú vedci našli na území juhovýchodnej Číny. Tvárové kosti tohto jedinca viac pripomínali moderného človeka, než tomu bolo v prípade čeľustnej kosti. Výskumníci sa v ďalších krokoch pokúsili charakterizovať druh, ku ktorému by sa ostatky mohli radiť.

Štúdia vylúčila, že by mohlo ísť o Denisovana. Autori teda začali uvažovať o tretej línii, ktorá nepredstavovala ani človeka vzpriameného, no nepredstavovala ani Denisovanov.

Denisovan je neformálne označenie pre dnes už vyhynutý druh človeka, o ktorom vieme len z hŕstky fyzických dôkazov, ktoré výskumníci objavili na Sibíri, presnejšie v jaskyni Denisova. Ide o druh, ktorý bol príbuzný Neandertálcom. Denisovania mali podľa DNA dôkazov tmavú pokožku, oči a vlasy, pričom stavbou tela a tvárou sa podobali na Neandertálcov. Špecifickou charakteristikou pre Denisovanov boli veľké stoličky, čo je vlastnosť pochádzajúca z obdobia stredného a neskorého pleistocénu. Väčšími stoličkami sa charakterizovali archaické druhy človeka a australopitekovia. Rovnako ako Neandertálci, aj Denisovania sa mohli krížiť s moderným človekom.

Autori štúdie uvažujú, že nová línia je bližšie k modernému človeku. Ak by sa hypotéza vedcov potvrdila, potom by mohlo ísť o druh človeka, ktorý zdieľal niektoré evolučné charakteristiky s homininmi existujúcimi v období stredného a neskorého pleistocénu. Tým by mohli vysvetliť niektoré podobné charakteristiky, ktoré pri štúdii pozorovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre