BezpečnosťSpravodajstvo

Používate prehliadač Chrome? Aktualizujte si ho čo najskôr, inak sa vystavujete riziku hacknutia!

Aktualizujte svoj prehliadač Chrome okamžite vo chvíli, kedy narazíte na najnovšiu aktualizáciu. V aktuálnej verzii je závažná chyba.

Operačný systém Android je celkovo považovaný za veľmi bezpečný systém, ktorý sa pravidelne aktualizuje. Aktualizácie nám zaisťujú plynulý, no najmä bezpečný chod zariadenia, no aj napriek tomu sa občas môžeme stretnúť s rôznymi problémami. Ani aktualizácie totiž nemôžu zaistiť, že sa v zariadení nevyskytne žiadna hrozba či potenciálne riziko malvéru. Práve z tohto dôvodu by sme sa mali snažiť, aby sme mali nielen zariadenie, ale aj aplikácie aktualizované na najnovšiu verziu bezpečnostnej záplaty. Ak však nemáte aktualizovaný prehliadač Chrome, môže sa stať, že sa vystavíte vážnemu riziku, upozorňuje portál chromereleases.googleblog.com. V prehliadači sa totiž objavil nový zero day exploit, ktorý môže ohroziť naše údaje.

V prehliadači Chrome od Googlu sa objavil nový zero day exploit

Pre začiatok si vysvetlíme, čo to ten zero day exploit vlastne je. Ako už vyplýva z názvu danej bezpečnostnej chyby, ide o bezpečnostnú dieru, ktorá sa v programe či aplikácii nachádzala už vo chvíli, kedy sa vydávala pre verejnosť. Vo chvíli, kedy sa posledná verzia prehliadača Chrome teda uviedla ako voľne dostupná k inštalácii, už v sebe obsahovala poslednú bezpečnostnú dieru, ktorá sa odhalila až teraz. Táto bezpečnostná chyba môže spôsobiť únik informácií o používateľoch, ktorí danú aplikáciu používajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Chrome kriticka chyba
Zdroj: Vosveteit.sk, pngimg.com

Posledný zero day exploit bol objavený v prehliadači 25. októbra spoločnosťou Avast, ktorá sa stará o bezpečnosť v kyberpriestore a okrem iného je vývojárom jedného z najznámejších antivírusových programov. Daná bezpečnostná diera sa zaznamenala pod číslo CVE-2022-3723, pričom ide o siedmu chybu podobného typu tento rok. Tento konkrétny exploit má za úlohu umožniť podozrivým programom pristupovať k častiam pamäte zariadenia, ku ktorým by bežne nemali prístup. Posledná verzia prehliadača Chrome tak dáva útočníkom možnosť pristupovať k citlivým súborom v našom zariadení.

Google už o danom probléme vie

V súčasnosti môžeme povedať, že spoločnosť Google bola upovedomená o danom probléme a zapracovala na vytvorení bezpečnostnej záplaty. V najbližšej aktualizácii prehliadača Chrome tak už daný zero day exploit nenájdeme, pričom v blízkej dobe má aktualizácia prísť aj do vášho smartfónu či počítača. Nová verzia systému sa bude skrývať pod číslom 107.0.5304.87/88 a bude zabezpečovať bezproblémový chod prehliadača.

Prehliadač Chrome zaznamenal drastický nárast útokov
Zdroj: Unsplash (Mika Baumeister), wikimedia

V prípade, že vám v najbližšej dobe pristane aktualizácia prehliadača Chrome vo vašom zariadení, neodkladajte ju. Zabezpečíte si tak nielen svoje zariadenie, ale aj vlastnú bezpečnosť. Dúfame, že Google najnovšiu zabezpečenú verziu vypustí medzi používateľov už v blízkej dobe a nebude ich vystavovať problémom. Dobrou správou však je, že útočníci s najväčšou pravdepodobnosťou na daný problém za celý čas nenarazili a odhalili ju zrejme až ľudia zo spoločnosti Avast.

Aktualizujete si svoje programy a aplikácie pravidelne? Alebo si aktualizácií príliš nevšímate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close