Používajú ľudia žijúci v meste smartfóny inak ako vidiečana? Toto ukázala veľká analýza dát

To, ako používate smartfón, vo veľkej miere závisí aj od toho, či žijete v meste alebo na vidieku.

pouzivanie samrtfonu mesto a vidiek rozdiely
Zdroj: Framesira, Halay Alex, My Agency / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne bez ohľadu na to, kde bývate, tak používate smartfón. Je súčasťou každodenného života každého z nás. Niekto ho používa viac a iný zas menej. To je prirodzené. No málokoho by napadlo, že ľudia žijúci v meste ho používajú diametrálne odlišne od vidiečanov. Práve s takýmto záverom prišla najnovšia štúdia, ktorá sa pozrela na používateľské správanie týchto dvoch skupín ľudí.

Laura Alessandretti a jej kolegovia analyzovali súbor údajov, ktorý pozostával z viac ako 464-tisícov používateľov smartfónov z celého sveta, z ktorých 324-tisíc ľudí žilo v meste, zvyšok, približne 53-tisíc, bývalo na vidieku. Myslíte si, že tieto dve skupiny používajú svoje mobilné zariadenia odlišne? Krátka odpoveď znie, že áno. Poďme sa nižšie pozrieť na rozdiely v spôsobe používania smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ľudia v meste so smartfónom trávia viac času

Analýza správania sa používateľov odhalila, že ľudia žijúci v meste, trávili so smartfónom viac času v porovnaní s vidiečanmi. V priemere ich denne používali 174,9 minút v porovnaní s 152,2 minútami u vidieckych používateľoch.

Zaujímavou kategóriou boli aj aplikácie, ktoré používatelia využívali. Mestskí používatelia častejšie používali aplikácie ako mapy a navigácia (+150,0 %), správy (+38,7 %), aplikácie určené na cestovanie (+28,7 %), so zameraním na hudbu (+20,0 %), podnikanie (+ 19,3 %) či produktivitu (+13,7 %). Na opačnej strane, používatelia smartfónov na vidieku, trávili viac času v aplikáciách ako počasie (+29,9 %), nakupovanie (+18,3 %), sociálne siete (+8,8 %) a hry (+8,8 %).

smartfon titulka
Zdroj: Framesira / shutterstock.com

Zaujímavou kategóriou bolo aj požívanie sociálnych sietí. Podľa toho, kde bývate, tak je možné odhadnúť, ktorú zo sociálnych sieti používate častejšie. Počas obdobia štúdie 2015 – 2019 užívatelia v mestách častejšie používali Instagram (+14,3) a Twitter (+24,2), zatiaľ čo vidiecki používatelia uprednostňovali Facebook (+17,8 %) a Snapchat (+22,5).

Nie osobnosť, ale prostredie mení to, ako používame smartfón

Mohlo by sa zdať, že ak sa presťahujete do mesta alebo na vidiek, tak správanie, ktoré bolo dovtedy pre vás typické, vám aj zostane. No nie je tomu tak. Ľudia, ktorí sa presťahovali z mesta na vidiek alebo opačne, tak mali tendenciu zmeniť používateľské správania tak, aby zodpovedalo novému prostrediu, čo naznačuje, že rozdiely riadi skôr prostredie než osobnosť alebo minulé návyky používateľa.

Výskumníci si tento fenomén vysvetľujú rôznou dostupnosťou služieb. Vo vidieckych oblastiach s obmedzeným prístupom k službám, ako sú športové ihriská, reštaurácie alebo iné sociálne destinácie, smartfóny ľudia častejšie používajú na zábavu, zatiaľ čo v mestských oblastiach, kde je toho viac, majitelia smartfónov ich častejšie používajú na uľahčenie prístupu k prístupu službám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre