Posádka misie Sojuz 11 bola jedinou, ktorá zomrela vo vesmíre: Toto je tragický príbeh ich konca

Sojuz 11 bola jedinou misiou, počas ktorej zomreli vo vesmíre ľudia.

Sojuz 11
Zdroj: YouTube( DarkChronicles)

Aj napriek tomu, aké obrovské riziká si so sebou nesie každá vesmírna misia, za hranicami našej domovskej planéty zomreli dokopy traja ľudia. Bola to posádka misie Sojuz 11, ktorá to mala ťažké už od samého začiatku.

Po historickom úspechu Niela Armstronga a misie Apollo 11 sa Sovietsky zväz nadobro vzdal svojich plánov vyraziť na Mesiac, píše Discovermagazine. Namiesto toho začali pracovať na prvej vesmírnej stanici, Salyut 1. Táto stanica sa dostala do vesmíru v roku 1971, no prvá posádka sa nedokázala so stanicou spojiť. Táto úloha preto pripadla na posádku ďalšieho letu, ktorým bol nešťastný Sojuz 11.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do vesmíru mal vyraziť prvý človek, ktorý sa poprechádzal vo vesmíre, Alexej Leonov, spolu s kozmonautmi Valeri Kubasovom a Pjotrom Kolodinom. Tri dni pred štartom si ale lekári všimli opuch Kubasovho pravého pľúca. Báli sa tuberkulózy, no nakoniec vysvitlo, že ide iba o alergiu na peľ. Vedenie ale rozhodlo, že namiesto skúsených kozmonautov poletí do vesmíru záloha.

Pôvodná posádka letu bola právom naštvaná, no jednoduché to nemala ani záložná posádka, ktorá čelila jednej z najdlhších vesmírnych misií toho času.

Cesta na stanicu prebehla relatívne bezproblémovo a čoskoro sa nová posádka ocitla vo vnútri stanice Salyut 1. Začala sa práca, ktorá sa rýchlo stala monotónnou a kozmonauti boli po pár dňoch vyčerpaný. Každopádne misiu zvládli a 29. júna sa astronauti vracali domov. Polhodinu pred pristátím sa vo výške 160 km oddelila ich pristávacia kapsula od zvyšku modulu Sojuz 11. Vtedy sa začali problémy.

Posledné chvíle

Krátko po odhodení zvyšných modulov začal tlak v kapsule prudko klesať – kozmonautom unikal vzduch. Do 50 sekúnd začali javiť známky kyslíkovej deprivácie a do 110 sekúnd boli všetci mŕtvi. Podľa polohy, v akej našli telá po pristátí, vyšetrovatelia usúdili, že sa dvaja kozmonauti odpútali zo sedadiel a snažili sa nájsť zdroj úniku.

Počas prechodu atmosférou bola kapsula obklopená horúcou plazmou, čo znemožnilo akúkoľvek komunikáciu. Kapsula rapídne klesala smerom nadol. V určitej výške sa automaticky otvorili padáky, no nik nečakal šťastné pristátie. Operátori sa pokúšali spojiť s kapsulou, no odpoveďou im bolo iba ticho.

Kapsula dosadla na zem v jednom celku. Záchranný tím zaklopal na poklop, no nikto z vnútra neodpovedal. Po otvorení kapsule uvideli scénu, ako z hororu. Všetci kozmonauti boli dávno mŕtvi, s modrými fľakmi na tvári a krvou, ktorá im vytekala z nosa a uší. Posádku Sojuz 11 sa nepodarilo oživiť.

Budúce misie boli vybavené silnejšími ventilmi a poistkami, ktoré dokázali rýchlo upchať akýkoľvek únik. Najvýraznejšou zmenou ale bolo, že kozmonauti začali nosiť skafandre počas štartu, ale aj počas pristávania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre