Poruchou dvoch dôležitých systémov v mozgu sa otvárajú dvere k vážnym psychickým poruchám: Vedci zistili, ako vzniká psychóza

Nová štúdia potvrdzuje teóriu o mechanizmoch v mozgu, ktorých poškodenie vedie k psychóze.

Vedci potvrdili, ako vzniká psychóza v mozgu
Zdroj: Pixabay (keilasmile24, artvizual)m Úprava: Vosveteit.sk

Ľuďom trpiacim psychózou nefungujú v mozgu dva hlavné systémy. Prvým je takzvaný filter, ktorý smeruje našu pozornosť k dôležitým externým udalostiam a interným myšlienkam. Druhým systémom je takzvaný prediktor, ktorý nám pomáha očakávať určité odmeny.  

Výskumníci zo Stanford Medicine vysvetľujú, že keď sa tieto dva systémy poškodia, pre človeka je mimoriadne náročné rozpoznať, čo je skutočné a čo nie, čím vznikajú rôzne halucinácie. V rámci svojho nového výskumu sa vedci pozreli na mozgové snímky detí, tínedžerov a mladých ľudí, ktorí trpia psychózou. Výsledky analýzy potvrdili jednu teóriu o tom, ako sa v mozgoch postihnutých psychózou láme predstava o realite.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Naša práca poskytuje dobrý model pre ďalší výskum a chápanie toho, ako sa vyvíja a zhoršuje napríklad schizofrénia, čo nám stále robí veľké problémy,” tvrdí vedúci štúdie, Kaustubh Supekar. 

V rámci práce študovali ľudí, ktorí majú vzácnu genetickú chorobu spôsobujúcu psychózu, rovnako sa ale pozreli aj na prípady psychózy, ktoré majú zatiaľ nevysvetlený pôvod. Počas psychózy pacienti prežívajú rozličné halucinácie. Niekedy počujú hlasy, inokedy veria, že sú neexistujúci ľudia skutočný. Psychóza sa môže niekedy objaviť sama od seba, inokedy je jedným z hlavných symptómov závažnej mentálnej poruchy.  

Psychózy sa môžu objaviť pri bipolárnej poruche osobnosti, schizofrénii alebo iných duševných chorobách. Pri schizofrénii zároveň dochádza k odčleneniu sa od spoločnosti a chaotickému mysleniu a reči.  

Vedci priznávajú, že je náročné skúmať, ako sa schizofrénia v mozgu začína. Táto duševná porucha sa typicky prejavuje v tínedžerskom veku a pacienti väčšinou začnú krátko na to brať antipsychotiká. Keď následne vedci skúmajú mozog pacienta, nedokážu povedať, čo je výsledok choroby a čo výsledok liekov. Zároveň nevedia povedať ani to, ako schizofrénia mení mozog pacienta, počas toho ako sa zhoršuje.  

Prečo psychóza vzniká

V rámci výskumu sa vedcom podarilo zistiť, že ľudia so vzácnou genetickou poruchou “22q11.2” prežívajú psychózy podobne ako ľudia, ktorí majú príčinu psychóz nezistenú. Keď sa lepšie pozreli na mozgovú aktivitu pacientov, ukázalo sa, že vzorce mozgovej aktivity sedia s tým, čo hovorí teória. Vedci vysvetľujú, že pri psychóze môžu myšlienky neukotvené v realite prevziať sieť v mozgu, ktorá ovláda kognitívne vlastnosti. 

“Tento proces vykoľají normálne fungujúcu kognitívnu kontrolu a dovoľuje intruzívnym myšlienkam dominovať túto sieť. To vedie k symptómom, ktoré označujeme ako psychóza,” vysvetlil Vinod Menon, spoluautor štúdie.  

Normálne v našom mozgu pracuje “filter”, ktorý usmerňuje našu pozornosť k dôležitým externým udalostiam a interným myšlienkam. Pomocou tohto filtra sa ľahko dokážeme zbaviť iracionálnych myšlienok a sústrediť našu pozornosť na udalosti, ktoré majú pre nás význam. Vďaka tomuto systému sa vieme napríklad sústrediť na šoférovanie a nehavarovať do iného auta. Pri psychóze je tento filter narušený.  

Nové zistenia potvrdzujú teóriu popisujúcu mechanizmy stojace za vznikom psychózy. Vedci vedia, čo v mozgu vedie ku vzniku psychózy, no hlavnou otázkou aj naďalej ostáva to, prečo psychóza vlastne existuje. Autori štúdie konštatujú, že odpútanie sa od reality je mechanizmus, ktorý ani v najmenšom nepomáha jedincovi prežiť. Ďalšie výskumy sa preto zamerajú na zodpovedanie tejto otázky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre