HuaweiSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Poľsko a USA prehlbujú spoluprácu okolo 5G. Zatiaľ nevieme, či tam je zmienka o spoločnosti Huawei

Dohoda bude vraj dôležitým príkladom pre zvyšok Európy.

5G technológia v súčasnosti je čoraz viac frekventovanejšou témou. Dôvodom je expanzia tejto technológie naprieč viacerými krajinami sveta a výnimkou nie je ani Slovensko, či okolité krajiny. Najnovšie zahraničný portál zdnet.com upozorňuje na to, že Poľsko a USA podpísali dohodu o posilnení spolupráce na implementácii 5G technológie. 

Dohoda, na ktorú upozorňuje portál, bola podpísaná americkým viceprezidentom Mike Pence a poľským premiérom Mateusz Morawiecki. Stalo sa tak počas návštevy Varšavy v súvislosti s pamätnou slávnosťou k druhej svetovej vojny.

„Vedúci predstavitelia sa zhodli na tom, že rozvoj sietí 5G prinesie ekonomické výhody i bezpečnostné riziká, a zaviazali sa, že budú úzko spolupracovať na pokroku v implementácii Pražských protokolov o bezpečnosti 5G, aby sa zabezpečilo, že zlovestní aktéri nebudú mať k dispozícii rozvoj našej kritickej infraštruktúry.„ uviedol Biely dom, píše ZDNet.com.

Dohoda bude: „Dôležitým príkladom pre zvyšok Európy“

Pence uviedol, že táto dohoda bude „dôležitým príkladom pre zvyšok Európy“. V súčasnosti presne nevieme, čo je predmetom tejto dohody. A to ani, či je v tejto dohode zmienka o technologickom gigantovi, spoločnosti Huawei, ktorý je už dlhšiu dobu pod drobnohľadom amerických úradov.

Môžeme však predpokladať vzhľadom na politiku amerických úradov, že dohoda ako taká, bude „obsahovať klauzulu“ ohľadne čínskych spoločností. Wojciech Michnik, člen NATO Defense College in Rome pre portál Zdnet uviedol, že deklarácia prináša jasný odkaz, na ktorej strane sa nachádza Poľsko. 

“Takže je celkom jasné, na ktorej strane sporu sa Poľsko nachádza, „Michnik povedal pre ZDNet.

Michal Vit, pracovník Inštitútu pre európsku politiku dodal, že dohoda medzi Poľskom a USA nie je žiadnym prekvapením a je v súlade so zahraničnou politikou krajiny.

„Nie je prekvapením, že Poľsko plní úlohu hlavného spojenca USA v strednej a východnej Európe,“ uviedol Vit pre ZDNet.

Portál ZDNet ďalej dodáva, že dohodu možno chápať aj ako súčasť širšej stratégie poľských orgánov, ktorých cieľom je zosúladiť politiku krajiny s USA, aby si zabezpečili prístup k americkým technológiám.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close