Spravodajstvo

Policajtom v Kalifornii sa až po 7 minútach podarilo zastaviť Teslu Model S, ktorej vodič zjavne spal na sedadle

Sú dnešné autonómne vozidlá naozaj dostatočne bezpečné na to, aby im vodiči úplne prenechali riadenie? Najnovší prípad z Kalifornie potvrdzuje, že sa to čiastočne dá, no v prípade, že ho chcú zastaviť policajti, to je trošku ťažšie, ako s klasickým šoférom.

7 minútová naháňačka na diaľnici

Počas včerajška sa na jednej z kalifornských diaľníc udiala naozaj netradičná naháňačka. Policajný dôstojník na ceste spozoroval Teslu Model S, ktorá išla stabilnou rýchlosťou 70 míľ za hodinu. Tesla ale v danej lokalite prekračovala maximálnu povolenú rýchlosť, na základe čoho sa ho policajt rozhodol zastaviť. To však nebolo také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo. Policajt šiel za Teslou Model S celých 7 minút so zapnutými sirénami, no vodič auta na príkazy policajta nijako nereagoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nebezpečná situácia na diaľnici

Policajt si po 7 minútach uvedomil, že je dané vozidlo podľa všetkého nastavené na autopilota a vodič zjavne nezasahuje do riadenia. Na základe správneho usúdenia, boli zavolané ďalšie 2 policajné hliadky, ktoré vozidlo bezpečne prinútili spomaliť a nakoniec zastaviť na najbližšej čerpacej stanici. Vodič bol na mieste podrobený dychovej skúške, ktorá preukázala, že pred jazdou požil alkoholické nápoje, na základe čoho bol vzatý do väzby.

Autopilot zjavne nezasiahol

To, či vozidlo v danom momente používalo autopilota, zatiaľ úplne potvrdené nie je, no jedná sa o najpravdepodobnejší scenár. Ak by ale vozidlo išlo na autopilota, je nepochopiteľné, ako mohlo ďalej pokračovať v jazde aj napriek tomu, že sa vodič nevenoval jazde. Autopilot Tesly totižto používa hlasné pípanie a blikanie v momente, ak sa vodič nevenuje šoférovaniu. V prípade, ak sa autopilotovi nepodarí vodiča dostatočne upozorniť, mal by automaticky spomaliť vozidlo a bezpečne zastaviť na krajnici, poprípade na odpočívadle. Na finálny posudok polície si ale budeme musieť pár dní určite počkať, no celý prípad bol ihneď posunutý aj spoločnosti Tesla, ktorá by sa mala pozrieť na správanie autopilota, ktorý možno nesprávne vyhodnotil situáciu.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Tesla)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close