Pokrok alebo zbytočnosť? Týchto 6 funkcií vo svojom smartfóne zrejme vôbec nepotrebujeme!
Zatiaľ čo niekto môže považovať 144Hz frekvenciu displeja či 8K video za pokrok, iný ich môže klasifikovať ako zbytočnosť.
Za posledné roky šli smartfóny so svojimi funkciami značne vpred a získali množstvo inovácií. Tie však v mnohých prípadoch vôbec nepotrebujeme, nakoľko ich reálne takmer vôbec nevyužijeme. Či už ide o vylepšenie displeja, kamery alebo nabíjania, v niektorých prípadoch ide naozaj o zbytočnosť a mali by sme si na to dávať pozor. Pri výbere nového smartfónu by sme si totiž mohli priplatiť za funkciu, ktorú v skutočnosti ani nevyužijeme. Ide teda v týchto prípadoch o pokrok alebo zbytočnosť, ktorá nás stojí zbytočne veľa peňazí? Na týchto 6 funkcií sa pozrel portál makeuseof.com a my sa teraz na ne pozrieme spoločne.
8K video je pre dnešnú dobu zatiaľ skôr zbytočnosť
Pri natáčaní videa musíme dávať pozor aj na kvalitu rozlíšenia, v akom video natáčame. Natáčanie 4K videí je dnes celkom štandardom u drahších smartfónov, no nájde sa aj v mnohých zariadeniach strednej triedy. V skutočnosti bol takýto štandard natáčania videí prvýkrát možný už v roku 2014 u modelu Samsung Galaxy S5. Vtedy však šlo skôr o marketingový ťah a video nemalo až takú vysokú kvalitu. Musíme sa teda spýtať, nie je dnes 8K video zbytočnosť v našich smartfónoch?
V skutočnosti je rozdiel medzi 8K a 4K videom minimálny, keď sa pozrieme na naše obrazovky smartfónov a pokojne by sme si vystačili s vysokokvalitným 4K videom. Navyše nám 8K video konzumuje oveľa viac pamäte, preto ho mnohí ani nevyužijú. V konečnom dôsledku je tak v dnešnej dobe 8K video ešte zbytočnosť, za ktorú si výrobcovia môžu vypýtať viac peňazí.
108mpx kamera tiež nie je veľký pokrok
Otázku či ide o pokrok alebo zbytočnosť si môžeme položiť aj v tomto prípade. 108mpx snímače kamier sa nám na trhu nachádzajú už nejakú tú dobu a výrobcovia sa stále ženú za čoraz väčším počtom megapixelov. Už dávno ale neplatí, že čím viac megapixelov, tým lepšia snímka. 50mpx snímače kamier dnes vedia vytvoriť oveľa kvalitnejšie snímky, na čo vsádza mnoho výrobcov u svojich vlajkových lodí. Preto by sme nakoniec skonštatovali, že v istých prípadoch môže byť 108mpx kamera fajn. No v mnohých prípadoch výrobcovia len naháňajú čísla, aby si mohli vypýtať viac peňazí.
Potrebujeme aj QHD displej?
QHD je skratka pre Quad HD displej, ktorý prichádza s rozlíšením 2560 x 1440 pixleov. Tento typ displejov sa dnes využíva najmä u vlajkových lodí, no máme ho tu už od roku 2014. QHD displej môže byť skvelou vecou a určite ho nemôžeme klasifikovať ako zbytočnosť. No na druhú stranu konzumuje oveľa viac energie, ako klasický FHD displej, a preto určite nepotrebujeme utratiť veľa peňazí za smartfón, keďže FHD displej stále ponúka dostatočne pekný obraz.
Neprehliadni
144Hz obnovovacia frekvencia je stále celkom zbytočnosť
Obnovovacia frekvencia displejov je parameter, ktorý sa mnoho výrobcov snaží dostať čo najvyššie. Len máloktorý smartfón dnes príde s klasickou 60Hz obnovovacou frekvenciou displeja a aj v lacných zariadeniach nájdeme aspoň 90Hz. Stále častejšie sa na trhu objavujú modely so 120Hz obnovovacou frekvenciou displeja, no takých 144Hz je už celkom zbytočnosť. 120Hz je pre nás stále dostačujúcich a v niektorých prípadoch až zbytočných. Takúto frekvenciu sme prvýkrát videli už v roku 2017 a dnes navyše nájdeme modely so 165Hz displejom. V konečnom dôsledku však viac ako 120Hz nepotrebujeme, ak nejde o vrcholný herný smartfón.
16GB pamäte RAM? Pre mnohých je to úplná zbytočnosť!
Čím viac pamäte RAM, tým vyšší výkon? Toto určite neplatí a v konečnom dôsledku nám postačí pokojne aj 8GB pamäte RAM, čo je takmer štandardom. Viac pamäte RAM pre nás môže byť už zbytočnosť, nakoľko táto nevyužitá pamäť RAM môže len konzumovať batériu navyše a nemá pre nás žiadnu výhodu. V prípade ak nejde o herný smartfón by sme teda radšej popremýšľali nad 6GB či 8GB verziou aj keď na trhu nájdeme aj verziu s 12GB pamäte RAM pre náročnejších.
Bezdrôtové nabíjanie stále nie je potrebné
Bezdrôtové nabíjanie nájdeme dnes v čoraz viac smartfónoch. Ide o celkom komfortný spôsob nabíjania, no i tak je to celkom zbytočnosť. Bezdrôtové nabíjanie dnes totiž nie je kompletne bezdrôtové a stále musíme mať smartfón položený na nejakej podložke. Navyše nie je ani zďaleka také kvalitné a rýchle ako klasické káblové nabíjanie. Nateraz teda ešte bezdrôtové nabíjanie vynecháme a možno naň prehodnotíme názor o pár rokov.
Ktorá funkcia príde ako zbytočnosť vám? A máte na tieto funkcie iný názor? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre