Podvodníci útočia hlavne pred sviatkami, varuje NBÚ: Radí, ako sa pred podvodmi chrániť

Podvodníci radi využívajú predvianočný zhon, obdobie, kedy majú mnohí hlavu niekde inde. Práve teraz by sme však nemali poľaviť z ostražitosti.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Blížia sa Vianoce, no zatiaľ čo pre nás ide o sviatky kľudu a pokoja, podvodníci v kybersfére sa len rozbiehajú. Hlavne počas predvianočného zhonu, kedy väčšina z nás kupuje darčeky pre blízkych, začínajú s novou vlnou podvodov, ktorým dominuje phishing vo všetkých svojich formách.  

Ako informuje Národný bezpečnostný úrad prostredníctvom príspevku na Facebooku, podvodníci na Slovákov udierajú hlavne prostredníctvom tradičného phishingu, ale aj vhishingu a smishingu. V praxi to znamená, že podvodné správy vám môžu prísť na e-mail, do SMS správy, no podvodníci vám môžu pokojne aj zavolať. Na čo si teda pred Vianocami dať najväčší pozor?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že zvýšenú pozornosť by ste mali venovať akýmkoľvek nevyžiadaným správam. V praxi to znamená, že ak vám napríklad upozornenie od kuriéra príde podozrivo skoro, nereagujte zbrklo. Správu alebo mail si dobre prečítajte a uvážte, či si v správe môžu pýtať to, čo si pýtajú. Podvodníci cez tieto správy idú hlavne po vašich osobných údajoch, prístupu k účtom či peniazom. Tradične v správe nájdete odkaz, na ktorý vás podvodník vyzýva kliknúť.  

Predmetom správy môže byť naozaj hocičo. Možno sa niekde stala “chyba” a musíte ešte raz vyplniť osobné údaje. Možno internetová platba neprebehla a peniaze musíte poslať ešte raz. Pomerne obľúbeným podvodom je aj vydávanie sa za Slovenskú poštu a pýtanie si od ľudí dodatočné peniaze za doručenie balíka. Obľúbenými sú aj telefonáty. 

“Na Slovensku sú verejne známe najmä prípady, kedy sa útočník vo falošnom telefonáte vydáva za políciu alebo záchranárov a pýta si peniaze od člena rodiny vymyslenej obete. Časté je aj napodobňovanie pošty, kuriérskych služieb či Finančnej správy,” píše NBÚ.  

Ako sa chrániť?  

Základom ochrany pred phishingom a jeho formami je neklikať na podozrivé odkazy, alebo neprezrádzanie osobných dát. Ak sa podvodník vydáva za oficiálnu inštitúciu, radšej hovor pri najmenšom podozrení zrušte a zavolajte do inštitúcie cez oficiálne kontaktné číslo.  

Ak už ste na podozrivý odkaz klikli, zachovajte kľud. Nevypĺňajte na stránke žiadne údaje, zatvorte ju a skontrolujte si zariadenie antivírovým programom, ktorému dôverujete. 

Dobré je informovať sa aj o aktuálnych typoch podvodov, ktoré sú momentálne v trende. Niekedy sa útočníci vydávajú práve za Slovenskú poštu, inokedy zas prevláda podvod typu falošný policajt alebo iné. Vedieť scenár podľa ktorého útočníci postupujú výrazne zvýši vaše šance, že sa nestanete obeťou.  

Vieme však, že niekedy sa oklamaniu nevyhne ani ten najopatrnejší. Hneď ako zistíte že ste sa stali obeťou podvodu, zablokujte si kartu a kontaktujte svoju banku. Na banku sa obráťte aj v prípade, ak ste phishing neodhalili, ale všimli ste si, že vám z účtu zmizli peniaze.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre