SamsungSpravodajstvo

Podpredseda Samsung Electronics, Lee Jae-yong, putuje za mreže. Súd mu vymeral trest na 30 mesiacov

Popredný predstaviteľ spoločnosti Samsung Electronics bol uznaný vinným za podplácanie bývalých vládnych špičiek

Dlhoročná kauza, v ktorej vystupoval jeden z predstaviteľov spoločnosti Samsung Electronics a viaceré vládne špičky Južnej Kórey, je definitívne na konci. Podpredsedovi spoločnosti Samsung Electronics, Lee Jae-yong, vymeral najvyšší súd v hlavnom meste Soul trest odňatia slobody na celých 30 mesiacov. Bývalého popredného predstaviteľa technologického giganta z Južnej Kórey uznal súd vinným z podplácania vrcholných predstaviteľov štátu. Lee Jae-yong bol za tento skutok právoplatne odsúdený už v roku 2017, no súd ho rok na to z väzby oslobodil. Do celej kauzy sa nakoniec zapojil najvyšší súd, ktorý obnovil konanie proti vrcholnému predstaviteľovi Samsungu. Na tému upozorňuje spravodajský portál BBC.

Kauza podplácania sa vlečie už niekoľko rokov

Podľa verdiktu samotného najvyššieho súdu v Soule Lee Jae-yong „aktívne poskytoval úplatky a implicitne požiadal prezidentku, aby svojou silou pomohla jeho hladkému nástupu na čele spoločnosti Samsung“. Lee Jae-yong je formálne na čele spoločnosti viac menej už od roku 2014.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je poľutovaniahodné, že spoločnosť Samsung, popredná spoločnosť v krajine a hrdý globálny inovátor, je opakovane účastníkom trestných činov, kedykoľvek dôjde k zmene politickej moci,“ uviedol súd.

Celá kauza však nie je tak čerstvou, keďže Lee Jae-yong bol z úplatkárstva uznaný vinným už v roku 2017, kedy bola do kauzy zapojená aj bývalá prezidentka Južnej Kórey Pak Kun-hje. Podpredseda Samsungu však svoj podiel na vine nevidí tak jednostranne, ako samotný súd.

„Podstatou tohto prípadu je zneužitie právomoci bývalého prezidenta, ktoré porušuje firemnú slobodu a vlastnícke práva. Vzhľadom na tento charakter je rozhodnutie súdu poľutovaniahodné,“ povedal novinárom Leeov právnik Lee In-jae.

Lee Jae-yong bol po obnovení trestného konania definitívne uznaný vinným z úplatkárstva, sprenevery a zatajovania výnosov z trestnej činnosti v hodnote zhruba 8,6 miliárd wonov, čo je v prepočte takmer 6,5 milióna eur. Podpredsedovi konglomerátu Samsung Electronics bol nakoniec udelený trest 30 mesiacov, no keďže v prvom konaní si odsedel už 12 mesiacov za mrežami, vo väzbe už strávi iba 18 mesiacov.

Formálny podpredseda a dedič celého konglomerátu Samsung Electronics už v minulom roku zverejnil televízne ospravedlnenie, kde pripustil niektoré obvinenia z neetických aktivít spojené s problémom nástupníctva, pričom prisľúbil, že tieto činnosti budú zastavené. Konglomerát zároveň vytvoriť špeciálny výbor pre dodržovanie predpisov, no najvyššiemu súdu, ktorý nakoniec podpredsedu uznal vinným, takýto krok nepostačoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close