Podľa najnovších správ má vláda Donalda Trumpa záujem poskytnúť financie konkurentom Huawei
Najnovšie správy hovoria o tom, že americká vláda chce finančne podporiť konkurenciu Huawei. Podarí sa jej tak nahradiť Huawei na domácom trhu?
Denník Financial Times naznačuje zahnanie USA do kúta v prípade zablokovania sietí Huawei kvôli bezpečnostným dôvodom. Huawei je globálnym lídrom sieťových zariadení s 28% podielom na trhu. Odborníci varujú americkú vládu, že neexistuje spoločnosť v USA, ktorá by dokázala vyrobiť rádiové príslušenstvo potrebné pre vzájomný prenos signálov medzi mobinými zariadeniami a vysielačmi. S očakávaným vzrastom svetovej ekonomiky s novou generáciou bezdrôtového pripojenia, ako je postupné zavádzanie 5G štandardu, ide o veľa. Na tému upozornil portál phonearena.com.
Návrhy
Niektorí úradníci veria, že riešením by bolo poskytnutie dostatočnej sumy pre konkurenciu Huawei. V tomto prípade by vyhrali Nokia a Ericsson, ktorí by mohli poskytnúť zákazníkom výhodné podmienky. Išlo by v podstate o podobný princíp ako pri financovaní projektov Huawei z čínskych štátnych bánk.
„Pred desiatkami rokov sme sa vzdali našej nadradenosti vo výrobe telekomunikačných zariadení a teraz si uvedomujeme, že to zrejme nebola najlepšia voľba z dôvodu národnej bezpečnosti. Takmer každé oddelenie a agentúra práve teraz zúfalo hľadá spôsoby, ako sa vrátiť do tejto hry. Ak to neurobíme, spoločnosť Huawei by mohla byť čoskoro jedinou možnosťou pre kohokoľvek, kto chce zaviesť siete 5G.“, hovorí vysoký predstaviteľ USA
Vstúpi na trh Oracle a Cisco?
Iní by radšej vytvorili pre Huawei domáceho konkurenta. Trumpova administratíva údajne začala rokovania s firmami ako Oracle a Cisco. Údajne obe firmy nemajú záujem vstúpiť na trh s rádiovým prenosom. Ide o drahú technológiu, ktorá by navyše zabrala množstvo času.
5G
Okrem toho vláda požaduje od technologických firiem investície do novej 5G technológie vrátane softvéru, čo by spojilo viaceré firmy do spoločného projektu. Narozdiel od Huawei by sa tak na budovaní 5G siete podielalo viac firiem. Americká vláda považuje Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Podľa čínskeho práva môže vláda si vyžiadať od spoločnosti akékoľvek informácie. Riaditeľ Huawei odmietol tieto podozrenia a ponúkol podpísanie „žiadne špehovanie“ zmluvy pre akúkoľvek krajinu.
Od mája sa Huawei nachádza na čiernom zozname. Má zakázané obchodovať s americkými spoločnosťami vrátane Google. Zákaz prinútil spoločnosť vydať svoje posledné vlajkové modely Mate 30 s open source verziou Androidu AOSP. Dôsledkom sú aj chýbajúce kľúčové aplikácie ako Play Store, Mapy, Gmail a ostatné, ktoré nemôžu byť na telefónoch nainštalované.
Neprehliadnite
Paradoxom však zostáva, že Huawei z tejto situácie nakoniec môže vyťažiť. Mnoho amerických spoločností sa ozvalo, že sankcie neškodia len Huawei, ale aj im. Odôvodňujú to tým, že Huawei je veľkým odberateľom ich služieb. Napríklad CEO ARM sa ešte začiatkom júla vyjadril:
„Je to naozaj veľmi škodlivé pre Huawei v krátkodobom horizonte a dlhodobo to bude neuveriteľne škodlivé pre ARM a Google a pre americký priemysel,..“. Ďalej dodáva: „Každý dodávateľ na svete začne uvažovať o tom, ako znížiť hrozbu, že ich výrobu ukončí americký prezident. Všetky diskusie, ktoré mám v súčasnosti s firmami v Európe, sú o tom, ako obísť cez svoje portfólio americké duševného vlastníctva , čo je strašne smutné a deštruktívne.“
Huawei dobre vie, že nemôže v tomto čase zaspať na vavrínoch, a preto jednou z ich posledných aktivít zo septembra je výzva smerovaná k vývojárom (HMS Ecosystem Incentive Program), ktorých spoločnosťou chce motivovať, aby boli aktívnejší v rámci ich obchodu Huawei AppGallery. Spoločnosť ich chce motivovať vyšším podielom zo zárobkov, ako ponúka obchod Google Play.
Jeho hlavnou zbraňou sú však domáci zákazníci v Číne, ktorí vyjadrili so spoločnosťou veľkú spolupatričnosť, ktorá sa krátko po prevalení sankcií pretavila do zvýšených predajov ich produktov.
Komentáre