Podarí sa spoločnosti Huawei spolu s HarmonyOS nahradiť na trhu Android zariadenia?

Huawei má pred sebou ešte dlhú cestu a nemôže hovoriť, že sa stane dominantným hráčom, hoci prináša inovácie. Čo ich čaká na ceste za úspechom?

Operacny system HarmonyOS
Zdroj: YouTube (Huawei)

Včerajší deň bol veľkým dňom pre spoločnosť Huawei, ktorý môže nakopnúť novú epochu v oblasti operačných systémov. Čínsky technologický gigant totiž oficiálne predstavil HarmonyOS pre smartfóny. Hoci slovíčko smartfóny navodzuje dojem, že išlo výlučne o mobilné zariadenia, tak tomu vcelku tak nebolo. Huawei najmä ukázal, ako je možné komunikovať naprieč rôznymi kategóriami zariadení, ak sú založené na jednom operačnom systéme.

Samozrejme, ambície Huaweiu sú v tomto projektu obrovské pričom spoločnosť dávnejšie prezradila, že si trúfa na približne 16% trhový podiel v strednodobom horizonte. Nie je to nereálne, hoci cesta za úspechom bude strmistá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funkcie, ktoré inde nenájdeme

Huawei ukázal viacero zaujímavých funkcií napríklad technológiu, ktorá umožňuje vytvoriť „Super zariadenia“. V zjednodušenej podobe, ide o prepojenie viacerých zariadení súčasne, kde smartfón je akýmisi prostredníkov. Prípadne, Huawei ukázal technológiu, ktorá umožňuje pokračovať v práci s aplikáciou, tam kde ste skončili, na inom zariadení. Rovnako vylepšil aj aj viacero funkcií, ktoré Androidu aktuálne chýbajú. Vo všeobecnosti spoločnosť ukázala, že komunikácia medzi viacerými zariadeniami súčasne môže byť nielen jednoduchšou, ale aj bohatšou.

Huawei HarmonyOS_Super zariadenie
Zdroj: YouTube (Huawei)

Má Huawei našliapnuté na úspech? Áno, ale aj nie…

Na úspech spoločnosti Huawei bude bezpochyby vplývať viacero faktorov. Napríklad kompatibilný software (dostupnosť aplikácií), rozmanitosť zariadení s HarmonyOS, plynulosť a funkcie systému, ale aj trhy, kde ho bude pretláčať.

Zatiaľ, čo v domácej Číne má HarmonyOS „ustlané“ a viac menej mu tam nič nestojí v ceste za úspechom, tak mimo domácej Číny to nebude mať tak ľahké. Rovnako treba povedať, že hoci Huawei má viac ako pol miliardy aktívnych používateľov, tak to stále nemusí byť dostatok. Preto bude dôležité, ako sa Huaweiu podarí nadviazať spolupráce s ďalšími výrobcami mobilných zariadení. Tu treba spomenúť, že nedávno sa objavili prvé správy, ktoré naznačujú, že Huawei by mohol získať niekoľko významných partnerov.

Rovnako treba dodať, že v domácej Číne má vláda v pláne nahradiť do roku 2022 zahraničný hardware vrátane softwaru za čínsky. Inými slovami, čínske úrady mnoho alternatív v tomto prípade nemajú, ako je Huawei. Preto sa môžeme domnievať, že čínskemu gigantovi sa pravdepodobne podarí naprieč domácim trhom uspieť. Spolu s touto obmenou zariadení zo strany štátu, ruka v ruka pravdepodobne pôjdu aj mobilné a ďalšie zariadenia. Rovnako treba dodať, že naprieč Čínou, služby a aplikácie amerických vývojárov, najmä spoločnosti Google, nie sú moc populárnymi. 

Zdroj: YouTube (Huawei)

Huawei má podľa plánov v tomto roku priniesť na trh približne 300-miliónov zariadení z čoho má byť približne 200-miliónov smartfónov. Môžeme očakávať, že gro zariadení bude v domácej Číne. Rovnako bude dôležité, či sa spoločnosti Huawei podarí využiť aktuálne nadšenie okolo HarmonyOS, alebo „zaspí na vavrínoch“. Dôvodom je, že ako plynie čas a aktualizácia nie je dostupnou pre širšie portfólio zariadení, tak tendencia používateľov bude zostať pri aktuálnych riešeniach.

Globálny trh bude pre Huawei orieškom

Čo sa týka globálneho trhu, tak ten bude pre Huawei orieškom. Dôvodom je popularita Google služieb, kde len málokto si vie predstaviť, že by používal iné služby ako vyhľadávač Google, Gmail, prehliadač Chrome, Google Pay, a podobne.

„Najväčší rozdiel medzi Androidom a HarmonyOS je v tom, že verzia Huawei nemá oficiálnu licenciu od spoločnosti Google, takže nemôže obsahovať aplikácie Google. Spoločnosť Huawei namiesto toho vyvinula svoje vlastné alternatívne aplikácie,..

Druhým dychom však treba dodať, že aj v tomto prípade významnú úlohu zohrá dostupnosť HarmonyOS zariadení na trhu. Dôvodom je, že nový OS má funkcie, ktoré bezpochyby uvítajú mnohí používatelia, druhým dychom však treba dodať, že mnohé z funkcií možno využívať len v spoluprácu s HarmonyOS zariadeniami. Inými slovami, Huawei musí v krátkom čase zaplaviť trh zariadeniami s novým operačným systémom a nehovoríme len o smartfónoch, ale aj počítačoch, prípadne chytrých televízoroch a podobne.

Čo si myslíte vy, ktoré faktory budú vplývať na úspech spoločnosti Huawei v súvislosti s HarmonyOS najviac?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre