Pod katedrálou Notre-Dame sa našli dva olovené sarkofágy: Kto v nich leží?

Výskumníci koncom novembra začali s analýzou kostí dvoch, pravdepodobne významných, ostatkov pod transeptom francúzskej katedrály.

Život v stredoveku nebol jednoduchý pre nikoho
Zdroj: Unsplash (Max Kleinen), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Deň po požiari katedrály Notre-Dame sa začalo s obnovou tejto významnej historickej pamiatky. Tri roky na to, začiatkom roka 2022 sa objavili dva olovené sarkofágy, ktoré sa nachádzali pod transeptom katedrály.

Transept je priečna chrámová loď katedrály, ktorá slúži na oddelenie presbytéria (pozn. redakcie: Priestor pre oltár kňaza, ktorý je väčšinou oddelený oblúkom) od hlavnej chrámovej lode. Olovené sarkofágy preniesli do nemocnice v Tolouse, kde ich otvorili a následne preskúmali ich obsah sériou vedeckých analýz, informuje Univerzita v Toulouse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
V Notre-Dame objavili dva olovené sarkofágy. Kto sa v nich nachádza?
Transept katedrály. Zdroj: Wikimedia (Lusitana)

Vykopávky v transepte katedrály Notre-Dame prebiehali od februára do apríla tohto roku. Nie sú to však len sarkofágy, ktoré archeológovia objavili. Vykopávky im umožnili viac nahliadnuť do stavby katedrály a podarilo sa im získať cenné informácie.

Pochovávanie v katedrálach

Pohreb v katedrále sa praktizoval od stredoveku až po novovek. Najčastejšie sa ľudia nechali pochovať v blízkosti chóru, no pohreb v olovenej rakve bol vyhradený pre elitné vrstvy spoločnosti. Po presune sarkofágov do nemocnice prebiehala analýza ich obsahu od 21. do 26. novembra. Olovená schránka vo väčšine prípadov poskytuje istú formu ochrany pre jej ostatky, no oba sarkofágy boli poškodené. Znamená to, že ostatky v nich boli s najväčšou pravdepodobnosťou pozmenené rôznymi faktormi.

Vedci majú pred sebou komplikovaný prípad, no aj napriek tomu sa budú snažiť určiť geografický pôvod zosnulých, ich stravovacie návyky, ale aj príčinu a dátum smrti. Už na prvý pohľad však bolo jasné, že olovené sarkofágy nie sú rovnaké. Štúdia odhalila, že nemajú rovnaký tvar, ani spôsob montáže, zliatinu, či vek. Predpokladá sa, že pochádzajú z odlišných vrstiev.

„Tu leží messire Antoine de la Porte cirkvi [chýba slovo]. Smrť 24. decembra, 1710 v jeho 83. roku. Requiescat in pace,“ stálo na kamennej kamenej klenbe jedného z olovených sarkofágov.

Vedci majú v rukách silné dôkazy, ktoré umožnia porovnať jeho život s analýzou kostných ostatkov. Druhá rakva nemala nič, čo by vedcom pomohlo v identifikácii jej ostatkov. Keďže oba sarkofágy niesli známky poškodenia, dovnútra sa dostal kyslík, čím sa zničilo všetko tkanivo. V tomto prípade sa predpokladá, že olovenú rakvu vylisovali priamo na tele zosnulého.

Zaobchádzanie s týmto zosnulým sa líši od spôsobu, akým zaobchádzali s ostatkami de la Porta. Neznáme ostatky naznačujú, že pochovaný patril medzi šľachtu. Svedčí o tom napríklad odpílená lebka, ktorá je spravidla znakom balzamovania. Vedci dúfajú, že túto skutočnosť potvrdí aj analýza listov, ktoré objavili v sarkofágu spolu s telom.

Vedci predpokladajú, že neznámy šľachtic umrel vo veku 25 až 40 rokov. Jazdil už od malička a počas života fyzicky namáhal hlavne horné končatiny. Veľa sa zatiaľ o objavených ostatkoch nevie, no prvé výsledky sa očakávajú do polovice nasledujúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre