Pod antarktickým ľadovým štítom je rieka, ktorá je dlhšou ako Temža. Vedci sú objavom znepokojení!

Niekoľko kilometrov pod kontinentálnym ľadovcom našli autori novej štúdie masívnu rieku. Predpokladá sa, že nie je jedinou.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pod Antarktickým ľadom sa nachádza ďalšia pozoruhodná štruktúra. V rámci svojej novej štúdie vedci z Imperial College London objavili rieku, ktorá je dlhá až 460 km. Autori štúdie predpokladajú, že táto rieka môže potenciálne urýchliť roztápanie ľadu so zhoršujúcim sa globálnym otepľovaním.

Rieka tečie pod kontinentálnym ľadovcom v oblasti s rozlohou Nemecka a Francúzska dokopy. Objav tejto rieky je zároveň dôkazom toho, že kontinentálne ľadovce môžu mať oveľa aktívnejšiu základňu, než sa spočiatku predpokladalo. Zároveň to znamená to, že sú náchylnejšie na globálne otepľovanie. Už v predchádzajúcich výskumoch sa podarilo objaviť jazerá hlboko pod Antarktickým ľadom. Spočiatku sa však predpokladalo, že ide o izolované štruktúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Až teraz začínajú vedci postupne rozumieť tomu, že jednotlivé jazerá môžu byť prepojené a pod ľadom sa môžu nachádzať celé systémy.

„Jazerá a rieky sú navzájom prepojené rovnakým spôsobom, ako keby sa nachádzali na povrchu, nie pochované pod kilometrami ľadu,“ vysvetľuje profesor Martin Siegert, spoluautor štúdie.

Rýchlejšie rozpúšťanie ľadu

Vedci sa zamerali len na určitú oblasť, no ako uvádzajú, ak by nastalo jej rozpustenie, globálne hladiny vody by sa mohli zdvihnúť až o viac ako štyri metre. Koľko ľadu sa rozpustí a ako dlho tento proces potrvá závisí od toho, ako veľmi sa základňa kontinentálneho ľadovca šmýka. Objavená rieka by v tomto smere mohla predstavovať problém.

Lenže ako sa voda dostala niekoľko kilometrov pod ľad? Vedci vysvetľujú, že existujú dva spôsoby. Prvým je ten, že sa voda z povrchu predrala hrubou vrstvou ľadu cez rôzne praskliny a otvory. Druhou možnosťou je to, že sa ľadovec začal pri základni topiť, pravdepodobne kvôli prirodzenému teplu, ktoré zo Zeme uniká.

Severný a južný pól však majú odlišné charakteristiky. Napríklad v Grónsku tento proces funguje úplne inak. Počas leta povrch prechádza intenzívnym roztápaním a obrovské množstvo vody následne preniká cez škáry nižšie a nižšie. Na Antarktíde nedochádza k roztápaniu v takej miere, aby mohol proces nastať. Preto sa predpokladalo, že pod základňou antarktických ľadovcov existuje len malé množstvo vody.

Ako sa však zdá, vedci sa v tomto prípade mýlili. Rieka, ktorú objavili je jasným dôkazom toho, že pod niekoľko kilometrovým ľadom existuje dostatok vody na to, aby mohli vzniknúť masívne riečne systémy. K objavu sa autori štúdie dopracovali kombináciou radarových záberov a hydrologických modelov ľadovca. Tentokrát sa zamerali na regióny, ktorým sa predchádzajúce štúdie veľmi nevenovali. Nachádzali sa ako na východných, tak aj západných antarktických ľadovcoch.

Vedci musia do budúcna poznať všetky veľké rieky, ktoré by sa mohli pod Antarktídou nachádzať. Práve kvôli týmto riekam by sa mohol ľad roztápať oveľa rýchlejšie, čo by viedlo k dvihnutiu vodných hladín a ohrozeniu pobrežných komunít.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre