Počas testovania prototypu rakety Starship od spoločnosti SpaceX došlo k výbuchu

Elon Musk tvrdí, že bude potrebných ešte veľa prototypov, kým vyladia všetky potrebné systémy

Starship SN8_explozia
Zdroj: SpaceX

Prototyp vesmírnej spoločnosti SpaceX, kozmická raketa Starship, explodovala počas tlakových testov. Udialo sa to v piatok, 28. februára. Prototyp s označením SN1 bol prevezený na štartovaciu dráhu v americkom štáte Texas. Podľa informácií explózia nastala počas testov tlakovej komory v ktorej bol umiestnený tekutý dusík.

Na internete sa objavilo aj video, ktoré celú udalosť zachytáva. Na ňom môžete vidieť raketu, ktorá sa v stredovej časti prelomila, vystrelila hore, vzápätí klesajúc opäť k zemi. Portál space.com sa obrátil na spoločnosť SpaceX, ktorá im mala celú situáciu priblížiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Starship SN1 je testovacím prototypom pre finálny model spoločnosti, vesmírnu raketu Starship a odpaľovací systém Super Heavy megarocket. Ide o raketu s opakovaným použitím, ktorá bude vertikálne štartovať, aj pristávať. Navrhnutá je na misie do hlbokého vesmíru, napríklad na Mesiac, či na Mars. SN1, pripomínajúca lesklé, oceľové silo, je prvou zo série testovacích rakiet, ktoré spoločnosť SpaceX plánuje zostrojiť. Postupne majú nastať aj testovacie lety, ktoré ukážu, aké systémy treba na rakete doladiť.

Hlava spoločnosti, Elon Musk, povedal, že k úspešnému zostrojeniu rakety bude potrebné veľké množstvo prototypov.

„Práve teraz sa zameriavame na dizajn SN1. Každý ďalší model SN bude mať aspoň malé úpravy, ktoré povedú až k SN 20 a následne Starship V 1.0,“ napísal Musk na svojom Twitteri.

Musk odhalil prvý prototyp Starship, s označením Mk1, ešte v septembri minulého roku. Táto raketa explodovala počas kryogenického testovania. Musk po prvýkrát oznámil plány s výstavbou rakety Starship ešte v roku 2016. Spoločnosť svoje dizajny často menila, až skončila so 118 metrovou raketou, so schopnou odviesť do vesmíru až 100 ľudí súčasne. SpaceX podpísala zmluvu s jedným zákazníkom. Jedná sa o japonského miliardára Yusaku Maezawa, ktorému sľúbili cestu okolo Mesiaca v roku 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre