Počas októbra môžete bezproblémovo sledovať voľným okom na nočnej oblohe Mars. Pozrite sa, ako ho môžete nájsť

Na nočnej oblohe môžete počas októbra bezproblémovo sledovať Mars voľným okom. Je od nás totiž vzdialený „len“ 62-miliónov kilometrov

Mars na oblohe
Zdroj: RS2Photography, Vosveteit.sk (koláž)

Počas večerných hodín by ste určite mali  upriamiť zrak smerom k nebesám. Dôvodom je, že na nočnej oblohe môžete vidieť Mars, a to aj bez dodatočných nástrojov, akým je napríklad ďalekohľad.

Mars sa dostal totiž do pozície, ktorá je od nás vzdialenou približne 62-miliónov kilometrov. Takto blízko k nám nebude nasledovných približne 15 rokov, konkrétne do 6. októbra 2035. Informuje o tom portál space.com. Len pre zaujímavosť, v roku 2003 bol Mars vzdialený od Zeme „len“ 55,76 milióna kilometrov. Na takúto vzdialenosť sa k Zemi priblíži približne raz za 60-tisíc rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mars nájdete na oblohe bez väčších problémov

„Október je skvelým časom na pozorovanie Marsu, pretože planéta je práve teraz viditeľná celú noc a okolo polnoci dosahuje svoj najvyšší bod na oblohe,…“

Ak by ste však predsa len potrebovali pomoc pri nájdení nášho suseda, tak vám k tomu poslúži aplikácia Google Sky Map, ktorú môžete stiahnuť prostredníctvom obchodu Google Play z odkazu nižšie.

Sky Map
Sky Map
Developer: Sky Map Devs
Price: Free

Mars, ako aj Zem, obiehajú okolo Slnka po eliptických obežných dráhach, ktoré obiehajú rovnakým smerom, avšak rôznymi rýchlosťami a v rôznych vzdialenosť. Približne každých 780 dní, sa Mars a Zem zoradia, kedy sú planéty k sebe najbližšie.

„Keby Zem aj Mars krúžili okolo Slnka v dokonalých kruhoch a v rovnakej presnej rovine, vzdialenosť medzi Zemou a Marsom by bola vždy najmenšia v deň, keď je v opozícii Marsu (pozn. redakcie: za opozíciu sa označuje stav, keď sa nachádza na opačnej strane oblohy ako Slnko). Nežijeme však v takom symetrickom vesmíre,“ uvádza server Earthsky.org.

Tento blízky prístup prichádza krátko pred opozíciou Marsu, tj. keď sa Zem dostane medzi slnko a Mars a všetci sa zoradia, najbližšie sa tak stane už 13. októbra. Pre lepšiu ilustráciu si môžete pozrieť nižšie schému, ktorá nastavene v najbližší utorok.

poloha Zeme a Marsu
Zdroj: earthsky.org

Zdroj: earthsky.org

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre