Počas druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu sa proruskí hackeri nabúrali do vysielania miestnej televízie. Šírili propagandu

Proruským hackerom sa podarilo nabúrať do vysielania ukrajinskej televízie počas druhého výročia invázie ruských vojsk na Ukrajine. Šírili propagandu.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Vojna u nášho východného suseda trvá dva roky a to aj napriek tomu, že Kremeľ mal v pláne ukončiť „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako volá inváziu, do 10 dní. Vojna sa ale nevedie len na fyzickom bojisku, ale aj v kybernetickom priestore.

Miska váh na online bojisku je v rovnováhe. Raz udrú hackeri, ktorí sympatizujú s Ruskom, a následne zasadia úder proukrajinskí. Nedávno sme napríklad upozorňovali na masívnu kampaň ruských hackerov, ktorým sa podarilo nabúrať do jedného z najväčších serverov na správu e-mailov v Európe. Na druhej strane porukrajinskí hackeri odstránili 2 petybyty dát z Ruského centra pre vesmírnu hydrometeorológiu. Úrad oficiálne patrí pod ruskú vesmírnu agentúru, Roscosmos, ktorá podporuje okrem iného aktívne vojenskú mašinériu Kremľa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naposledy sme do pozornosti širšej verejnosti dali kampaň Texonto, za ktorou stoja ruskí hackeri. Cieľom tohto projektu bolo šíriť naprieč Ukrajinou falošné správy a demoralizovať miestne obyvateľstvo. Útočníci prostredníctvom cielenej kampane skúšali presvedčiť obyvateľov Ukrajiny, že Rusko vyhráva vojnu. V týchto dňoch sme mohli byť svedkami obdobného útoku.

Proruskí hackeri znova udreli, aby šírili falošné správy

Najnovšie sa hackerom, ktorí sympatizujú s Kremľom, podarilo nabúrať do vysielania miestnej televízie Pryamiy, informuje o tom TV stanica na svojich stránkach. Stalo sa tak 24.2., na druhé výročie, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Kybernetický útok na televíziu sa odohral o 18:33. Podľa vyjadrenia televízie sa útočníkom podarilo nabúrať do živého vysielania prostredníctvom serverov YouTube. Konkrétne prevzali kontrolu nad páskou v spodnej časti obrazovky, kde divákom zobrazovali propagandu.

ruski hackeri hackli ukrajinsku TV
Zdroj: prm.ua

V rámci týchto textových správ napríklad uviedli, že „USA a Zelensky ničia Ukrajinu,..“, a ďalšie dezinformácie, ktorých cieľom bolo demoralizovať miestnych obyvateľov.

Aktuálne nevieme povedať, ktorej konkrétnej skupine útočníkov sa podarilo napadnúť živé vysielanie televízie a prelomiť jej zabezpečenie. Pryamiy na svojom webe uviedla, že krátko potom, ako hackeri narušili vysielanie stanice, tak pásku s textovým obsahom vypli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre