Po dopade asteroidu Chixulub zhorelo množstvo fosílneho paliva: Uvoľnené sadze uvrhli planétu do obdobia temna

Niekoľkoročná noc, globálne ochladenie a úbytok rastlinstva. Ako vyzerala apokalypsa po dopade asteroidu Chixulub?

naraz komety asteroidu_titulka
Zdroj: Public domain

Pred približne 66-miliónmi rokov zasiahol našu Zem asteroid Chixulub, ktorý znamenal koniec pre dinosaurov. Predpokladá sa, že asteroid mohol mať v priemere od 10 do 15 km a keď dopadol na územie dnešného Yucatánu, spôsobil katastrofu nevídaných rozmerov.

Po dopade takmer okamžite vznikli obrovské vlny cunami, lesné požiare a uvoľnilo sa do atmosféry toľko dymu, popola a oxidu uhličitého, že nasledovali klimatické zmeny a dlhé obdobie absolútnej tmy. V roku 2020 vznikla štúdia, za ktorou stáli vedci z Penn State University. Podľa nej sa počas nárazu asteroidu uvoľnili do atmosféry trilióny kilogramov čiastočne spáleného fosílneho uhlíka. Toto obdobie prispelo k dlhotrvajúcej noci a globálnemu ochladeniu, ktoré znamenalo pre dinosaurov koniec.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po náraze sa ihneď uvoľnilo obrovské množstvo hornín, ktoré sa vplyvom extrémneho tepla vyparili. V nich sa nachádzal aj uhlík, ktorý sa nakoniec dostal do vyššej vrstvy zemskej atmosféry. Celé to trvalo približne hodinu,“ vysvetľuje vedúci výskumu Shelby Lyons.

Tento proces by zabránil slnečným lúčom prejsť na povrch a zahalil by ho temnotou, ktorá by trvala roky, čo sa aj odohralo. Bez slnečných lúčov by zároveň nastalo obdobie globálneho ochladzovania. Vedci objavili známky spáleného organického materiálu v globálnom geologickom zázname, no až doteraz nebolo jasné, či tieto stopy vznikli spálením uhlíku v usadeninách, alebo či neboli vytvorené rozsiahlymi lesnými požiarmi.

Večná noc

V rámci výskumu spred dvoch rokov však vedci našli stopy chemických zlúčenín, ktoré sa nazývajú polycyklické aromatické uhľovodíky. Ich prvotné uvoľnenie pochádzalo z fosílneho zdroja, ktoré si prešlo rapídnym ohriatím. Inými slovami povedané, tento scenár súhlasí s uvoľneným materiálom, ktorý sa krátko po náraze vyparil a uvoľnil do atmosféry uhlík.

„Mali sme naozaj množstvo dôkazov o nejakom horení. V našom výskume sme však vysvetlili, že len sadze vytvorené dopadom asteroidu, by viedli k okamžitému ochladeniu planéty a dlhotrvajúcej temnote,“ tvrdí Lyons.

Práca vedcov potvrdila aj rozsiahle lesné požiare, no tie nemali až taký vplyv na globálne otepľovanie ako uvoľnené sadze. Vedci dokážu identifikovať spôsob, ako vznikli polycyklické aromatické uhľovodíky, či pálením dreva a rastlín alebo fosílnych zdrojov ako napríklad spálením uhlia, ropy, či sedimentov.

„Nie všetok uhlík je nový. Existuje niekoľko prirodzených spôsobov, ako sa starý uhlík recykluje a opätovne sa dostáva do zemskej biosféry a atmosféry. Naša práca je pripomienkou, že ak tento proces prehliadame, môžeme prísť o mimoriadne dôležitú časť skladačky,“ hovorí Lyons.

Asteroid Chixulub narazil do našej planéty rýchlosťou 43-tisíc km/h. Na povrch dopadol pod 60 stupňovým uhlom, čo mu umožnilo uvoľniť do atmosféry obrovské množstvo materiálu. Výskumy tvrdia, že obdobie temna po náraze trvalo celé roky. Počas neho teploty trópov klesli z 27 °C až na 5 °C.

Keďže Slnko na planétu nesvietilo niekoľko rokov, rastliny stratili svoju schopnosť fotosyntézy a postupne vymierali. Úbytok potravy bol ťažkou ranou pre množstvo živočíšnych druhov, nielen dinosaurov. Do atmosféry sa okrem uhlíku uvoľnilo aj množstvo síry, ktorá vyvolala kyslé dažde. Tie ovplyvnili hlavne morské ekosystémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre