Veda a výskum

Boli dinosaury na vzostupe alebo upadali predtým, ako ich vyhladil asteroid?

Dinosaury mali pred dopadom asteroidu pokojný život, no pohodlnosť im bola osudnou.

Pred 66-miliónmi rokov narazil do Zeme asteroid, ktorý ukončil vládu dinosaurov na tejto planéte. Dlho sa diskutovalo o tom, či náhodou dinosaury neboli na sklonku života ešte pred dopadom asteroidu, no nová štúdia tieto dohady vyvracia, informuje portál Eurekalert.

Štúdia z univerzity Berkeley naznačovala, že ešte pred dopadom asteroidu Chixulub, ktorý spôsobil apokalypsu, sa na Zemi odohrávala intenzívna sopečná činnosť. Tá vytvorila klimatické zmeny, ktoré mohli ohroziť existenciu dinosaurov. Podľa tejto práce Zem prechádzala vážnymi zmenami ešte pred dopadom asteroidu, no ten situáciu nepochybne zmenil k horšiemu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že asteroid Chixulub nebol jediným, ktorý do Zeme narazil. Vedci z Arizonskej univerzity objavili stopy druhého asteroidu, ktorý mal na povrch našej Zeme dopadnúť približne v rovnakom čase.

Lenže málo vedeckých prác sa zameriava na to, ako dinosaury žili posledné milióny rokov pred tým, ako vymreli. Nová práca naznačuje, že sa im pred dopadom asteroidu mohlo mimoriadne dariť. V ekosystéme planéty si našli svoje silné miesto a prispôsobili sa naň. Stabilita sa im však nakoniec stala aj osudnou, pretože sa oproti ostatným živočíchom nedokázali až tak adaptovať na meniace sa podmienky.

Dinosaury pred vyhynutím

Vedci z University of Edinburgh prinášajú doteraz najsilnejšie dôkazy o tom, že dinosaury boli pred dopadom asteroidu na vrchole. Štúdia analyzovala 1600 fosílií zo Severnej Ameriky. Výskumníci následne vymodelovali potravinové reťazce pre suchozemské a sladkovodné živočíchy pár miliónov rokov pred dopadom asteroidu a niekoľko miliónov rokov po dopade.

Náraz asteroidu Chixulub dokázal podľa paleontológov prežiť niekoľko drobných cicavcov, ktoré žili po boku dinosaurov. V novom výskume sa však zistilo, že v poslednom období pred dopadom začali cicavce prijímať pestrejšiu potravu a stávali sa oveľa dôležitejšou časťou ekosystému. Čo sa týka dinosaurov, tie sa držali svojich starých zvyklostí, na ktoré boli dokonale prispôsobené.

„Cicavce neťažili z vyhynutia dinosaurov. Samé sa diverzifikovali a hľadali úlohy, ktoré neboli v ekosystéme zastúpené. To sa prejavilo pestrejšou stravou a správaním. Rapídne sa dokázali prispôsobiť aj klimatickej zmene. “ vysvetľujú autori štúdie.

Autori štúdie sa pokúsili nájsť odpoveď na to, prečo dokázali zrážku s asteroidom prežiť vtáky a cicavce, no dinosaury vymreli. Viaceré živočíšne druhy boli zvyknuté na zmenu, ktorá mohla prísť rýchlo. Dinosaury takúto schopnosť nemali a preto vymreli počas katastrofy, ktorá sa po dopade asteroidu odohrala.

„Toto správanie cicavcov im pravdepodobne pomohlo prežiť, pretože boli schopné lepšie ako dinosaury vyrovnať sa s radikálnou a náhlou deštrukciou spôsobenou asteroidom,“ doplnili výskumníci.

Dinosaury však neboli na úpadku pred dopadom asteroidu. V ekosystéme mali pevné a stabilné prostredie a ako druhu sa im mimoriadne darilo. Až keď asteroid vrazil do zeme pocítili dinosaury zmenu, na ktorú neboli pripravené, čo viedlo k ich vyhynutiu.

„Dinosaury boli silné, so stabilnými ekosystémami, až kým ich asteroid náhle nezničil. Medzitým cicavce diverzifikovali svoju stravu, ekológiu a správanie, kým dinosaury ešte žili. Takže to nebolo len tak, že cicavce využili umieranie dinosaurov, ale využili svoje schopnosti, ktoré nadobudli predtým, aby sa vyhli vyhynutiu,..“ uviedol Steve Brusatte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close