Veda a výskum

Môžu z neba „pršať“ ryby? Odpoveď vás prekvapí

Krátka odpoveď znie áno, z neba môžu pršať ryby. Čo stojí za týmto fenoménom?

Pravdepodobne každý z nás zažil už dážď. Niekedy je mierny a niekedy je natoľko silný, že nám nepomôže ani dáždnik, aby sme sa ochránili pred zmoknutím. Sprievodným javom niektorých búrok sú i krúpy, no viete si predstaviť, že by pršali ryby?

Môžu pršať ryby?

Krátka odpoveď je áno. Tento fenomén nie je ale tak častý, no už viackrát sa odohral. Ako je to ale možné? Portál univerzity West Texas A&M University vysvetľuje, čo musí nastať, aby z neba padali ryby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hneď v úvode je potrebné ale uviesť, že ryby nepršia v zmysle, že by dochádzalo ku ich kondenzácii. Nehľadajme za tým žiadne paranormálne javy alebo ťažkú fyziku. Vysvetlenie je oveľa jednoduchšie. A hoci sa vykonalo pomerne málo výskumov, prečo sa tak deje, tak vedci sa zhodujú, že vinníkom týchto zvieracích dažďov sú tornáda.

„Keď tornáda prechádzajú cez vodné plochy, stávajú sa vodnými chŕličmi. Vodné chrliče nasávajú vodu z jazera alebo oceánu a sprievodným javom je i to, že nasávajú aj ryby alebo iné tvory plávajúce vo vode. Ryby sú nasávané do víru tornáda a potom fúkané v oblakoch, kým sa rýchlosť vetra nezníži natoľko, že ich nechá spadnúť späť na zem.“, vysvetľujú vedci tento vzácny fenomén.

Nejde ale len o ryby, ktoré môžu pršať. V minulosti boli hlásené dažde všetkých druhov – od hadov, červov, krabov až po žaby. Dokonca boli hlásené, že z neba spadli aj chobotnice a aligátory. Našťastie v našich končinách nehrozí, že by nám na hlavu padol aligátor alebo iné nebezpečné zviera. Nie je ničím neobyčajným i to, ak tieto zvieratá sú „zabalené“ do ľadu alebo krúp ešte predtým, ako spadnú na zem.

Vedci hovoria, že s týmto fenoménom sa môžeme stretnúť naprieč svetom približne 40-krát ročne. Je teda pomerne častým.

Nedávno pršali ryby v Indii

Možno si ešte spomeniete na to, ako počas júla tohto roka pršali v Indii ryby. Tento jedinečný úkaz sa odohral v meste Jagtial.

„Obyvatelia mesta Jagtial v #Telangana boli svedkami zriedkavého fenoménu počasia, keď „pršali“ z oblohy ryby. Fenomén známy ako „zvierací dážď“, sa stane, keď sú malé vodné živočíchy, ako sú žaby, kraby alebo malé ryby, nasaté do vodných chrličov. #Telanganafloods“, píše sa v príspevku nižšie.

Podobný incident sa odohral aj približne rok dozadu v americkom štáte Texas. Zaujímavosťou je i to, že o týchto zvieracích dažďoch sa hovorí aj v starovekých textoch. Napríklad v prvom storočí nášho letopočtu rímsky prírodovedec Plínius Starší zdokumentoval búrky žiab a rýb. Alebo v roku 1794 francúzski vojaci videli ropuchy padať z neba počas silného dažďa v Lalain neďaleko francúzskeho mesta Lille.

Keď sa nad tým ale zamyslíme, tak pravdepodobne už každý z nás videl, ako vietor dvihol nejaký predmet zo zeme, tak prečo by nemohol zodvihnúť i drobné zviera?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close