OperátoriSpravodajstvo

Platíme za mobilný internet viac ako naši susedia? Výsledok porovnania sa vám nebude páčiť!

Podľa dát spoločnosti cable.co.uk sa nemáme čím chváliť.

Pri výbere paušálu dôležitú úlohu zohráva aj cena služieb, ktorá je od operátora k operátorovi rôzna. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, či platíme za mobilné služby viac ako naši susedia v okolitých krajinách alebo menej?

Analytici z cable.co.uk sa pozreli na cenu dátových balíkov naprieč 237 krajinami sveta vrátane Slovenska. Následne vypočítali priemernú cenu za prenos jedného gigabajtu dát. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako sme dopadli my a naši susedia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Platíme za prenesené dáta viac ako naši susedia?

Na to, aby analytici zodpovedali otázku, koľko stojí 1GB prenesených dát, tak sa celkovo pozreli na viac ako 5 600 ponúk mobilných operátorov naprieč sledovanými krajinami.

„Spoločnosť zhromaždila a analyzovala 5 603 mobilných dátových plánov v 237 krajinách Cable.co.uk medzi 5. júlom 2023 a 6. septembrom 2023.“

Samozrejme, od veľkosti krajiny, sa množstvo ponúk líšilo. Následne na základe analýzy vypočítali priemernú cenu 1 GB. Prejdime ale ku krajinám v našom okolí vrátane nás. Z výsledkov nebudete ale nadšení, na to vás upozorňujeme dopredu!

Koľko za internet platíme na Slovensku a koľko platia naši susedia

Začnime Čechmi, kde analytici dospeli k výsledkom nižšie po analýze 32 plánov. Priemerná cena za jeden gigabajt prenesených dát bola v sledovanom období 3,12$. V prípade najlacnejšej ponuky, by ste zaplatil 0,88$. Na opačnej strane, pri najdrahšom dátovom balíku, by vás to vyšlo už na 15,35$ / 1GB.

Ak by sme sa pozreli do Rakúska, tak v prípade najdrahšieho plánu, prenos jedného gigabajtu stojí 4,48$. Ak by Rakúšan siahol po najlacnejšom pláne, tak by zaplatil 0,20$. Priemerná cena za jeden prenesený gigabajt bola v krajine 0,51$. Analytici k týmto záverom došli po analýze 35 ponúk.

Pozrime sa teraz na cenu u našich južných susedov. U Maďarov v prípade najdrahšieho plánu, by zákazník zaplatil 3,92$ za jeden prenesený gigabajt. Na opačnom konci je ponuka s cenou 0,47$. Priemerná cena naprieč krajinou je 1,71$ / 1GB. Analytici sa k tejto cene dopracovali na základe analýzy 12 programov.

Ak sa pozrieme do Poľska, tak tam ponuka s paušálmi, na základe ktorých analytici vypočítali priemernú cenu, bola oveľa širšia. Konkrétne hovoríme o 30 programoch. Tým najdrahším bol program, kde za jeden prenesený gigabajt by ste zaplatili 9,34$. V prípade toho najlacnejšie, cena bola len 0,03$. Priemerná cena v krajine za jeden prenesený gigabajt je 0,37$.

A ako dopadli naši východní susedia, Ukrajinci? Tu sa analytici pozreli na 11 programov. Spomedzi nich, ten najdrahší stál 27,02$ / 1GB. Ten najlacnejší by vás vyšiel na 0,13$ / 1GB. Priemerná cena bola 0,27$ / 1GB.

Prejdime záverom ku Slovensku. Analytici tu pri výpočte ceny zobrali do úvahy celkovo 13 plánov. V rámci najdrahšej ponuky stál jeden gigabajt prenesených dát 8,55$. Ak by sme sa pozreli na opačný koniec, tak najnižšiu cenu, za ktorú možno preniesť jeden gigabajt dát, bola 0,88$. Priemerná cena bola 2,68$. Inými slovami, po Čechoch máme v našom regióne druhý najdrahší priemerný mobilný internet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close