Plánujete kúpu procesoru, či rovno počítaču? Poponáhľajte sa, procesorov nebude dostatok, varuje Intel

Jeden z najväčších výrobcov procesorov varuje pred zníženými dodávkami. Problémy môžu trvať aj niekoľko rokov.

Intel
Zdroj: flickr.com (François Proulx) (CC BY-NC 2.0)

Nedostatok mikročipov a na ne naviazaných komponentov by už čoskoro mal zasiahnuť aj trh s bežnými desktopovými procesormi. Poukázali na to vrcholní predstavitelia spoločnosti Intel, ktorí potvrdili, že najväčší výpadok v dodávateľskom reťazci očakávajú v aktuálnom kvartáli. Podľa hlavného výkonného riaditeľa spoločnosti Intel, Pata Gelsingera, by svetový nedostatok čipov mohol pretrvávať až do roku 2023, informuje zahraničný portál Techradar.com. ,

Intel upozorňuje na problémy v dodávateľských reťazcoch

Na pretrvávajúce problémy upozornil finančný riaditeľ George Davis. Ten v nedávnom hovore (o príjmoch spoločnosti) upozornil, že v aktuálnom, čiže 3. štvrťroku, budú akútne problémy s dodávkami procesorov a jednotlivých komponentov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Očakáva sa, že pretrvávajúci nedostatok komponentov a substrátov v celom priemysle postupne zníži príjmy CCG (Client Computing Group). Očakávame, že nedostatok dodávok bude pretrvávať niekoľko štvrťrokov, ale v 3. štvrťroku sa javí ako obzvlášť akútny pre klientov. V dátovom centre očakávame v treťom štvrťroku ďalšie oživenie v podnikoch, štátnej správe a cloudových službách, “ uviedol George Davis.

Ako vyplýva zo samotného transkriptu zverejneného na portáli Seeking Alpha, Intel sa v najbližšom období plánuje zamerať najmä na kategóriu tzv. heavyweight procesorov. V skratke ide o mimoriadne výkonné procesory určené práve pre spomínané cloudové centrá, veľké podniky a servery. Práve tento segment je pre spoločnosť Intel najvýnosnejší a je teda logické, že spoločnosť uprednostní práve tento segment.

Hlavným problémom sú tzv. ABF substráty

V prípade dodávok procesorov od spoločnosti Intel je najväčším problémom nedostatok substrátov pre ich výrobu. Konkrétne dodávateľský reťazec trpí akútnym nedostatkom tzv. ABF substrátov (Ajinomoto build-up film). Ide o špeciálnu vrstvu, ktorá spája jednotlivé komponenty procesora. Práve nedostatok tejto vrstvy limituje celkovú výrobu procesorov, keďže ide o nenahraditeľný komponent.

„V Q3 sme videli, že máme skutočnú výzvu v oblasti dodávok, ktorá je akútna. Ale Q4, robíme všetko pre to, aby sme pomohli našim dodávateľom substrátov zvýšiť dodávky, vrátane dokončenia časti ich výroby v našich vlastných prevádzkach, čo by sme ako IDM [výrobca integrovaných zariadení] mohli robiť,“ informoval finančný riaditeľ spoločnosti Intel počas hovoru.

Intel však aktívne vyvíja kroky na dosiahnutie sebestačnosti. Už dnes investuje nemalé prostriedky do vlastnej výroby týchto substrátov. Prvé výsledky by sa však mali dostaviť neskôr v tomto roku, čiže minimálne pár mesiacov sa bude spoločnosť trápiť s nedostatkom ABF substrátov u svojich dodávateľov.

Neodkladajte kúpu nového zariadenia

I keď by sa mohlo zdať, že spoločnosť Intel iba varuje pred možnými rizikami a zatiaľ nie je situácia taká zlá. Treba si však uvedomiť, že ide o jedno z prvých priznaní tohto giganta, že je na tom momentálne akútne zle čo sa týka dodávok komponentov. Ak teda máte v hľadáčiku už predstavené zariadenie a váhate nad jeho kúpou, neodkladajte takéto rozhodnutie na neskôr. Trh už dnes trpí nedostatkom grafických čipov, mikročipov, pamätí a čoskoro sa do tejto kategórie pridajú aj bežné spotrebiteľské procesory od Intelu.

O pár mesiacov sa tak môže bezproblémovo stať, že jednotliví výrobcovia zdvihnú ceny svojich zariadení, poprípade ich nebudú mať dostatok. Situácia sa môže behom niekoľkých mesiacov ešte zhoršiť, keďže nie je žiadnym prekvapením, že Intel v blízkej budúcnosti predstaví novú radu procesorov Alder Lake. Ako to už býva zvykom, výrobca bude na trhu presadzovať najnovšie modely. To sa následne môže odzrkadliť na zhoršených dodávkach už existujúcich modelov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre