Planéta podobná Zemi, sa túla našou galaxiou bez hviezdy. Ako ju astronómovia našli?

V Mliečnej dráhe sa môže nachádzať až niekoľko miliárd túlavých planét

Život
Zdroj: Wikipedia/ A. Stelter

Naša Slnečná sústava je pomerne stabilná. Planéty obiehajú okolo Slnka, ktoré ich drží na mieste ako kotva drží na mieste loď. Lenže čo ak by sa lano pretrhlo? Pýta sa portál Science Alert.

Existujú prípady, kedy je planéta odtrhnutá od sústavy v ktorej vznikala. To sa môže stať buď po zásahu masívneho telesa, ktoré svojou gravitáciou naruší celú sústavu, alebo po zániku domovskej hviezdy. Akákoľvek planéta, ktorá putuje vesmírom sama, sa nazýva túlavou planétou. Vedci predpokladajú, že v našej galaxii by sa mohli nachádzať miliardy takýchto planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o vskutku masívne planéty, ktoré môžu byť až 40-krát masívnejšie ako Jupiter. Vedcom sa však nedávno podarilo objaviť unikát medzi nimi. Drobnú túlavú planétu, ktorá sa nepodobá žiadnej inej. Ide o planétu s hmotnosťou, ktorá sa rovná našej Zemi. Ide o najmenšiu túlavú planétu, aká bola doteraz objavená.

Autori štúdie tvrdia, že ich objav môže potvrdiť, že planéty, podobné Zemi, sa môžu radiť k najbežnejším objektom v našej galaxii.

„Šanca, že sa nám podarí takýto objekt objaviť je extrémne malá. Existujú teda len dve možnosti: Buď sme mali šťastie, alebo ide o objekty, ktoré sú v galaxii bežné, možno tak bežné ako hviezdy,“ vyjadril sa autor štúdie, Przemek Mroz, postdoktorand z California Institute of Technology.

Ako odhaliť túlavú planétu?

Väčšina planét, ktoré astronómovia odhalia, sa našli pomocou hviezdy, okolo ktorej daná planéta obiehala. Buď hviezda poskytla svetlo, ktoré pomohlo planétu odhaliť, alebo bola planéta odhalená pomocou gravitačnej sily, akou pôsobila na svoju hviezdu.

Túlavé planéty nemajú hviezdu, okolo ktorej obiehajú, preto sa hľadajú veľmi ťažko. Neexistuje žiadne svetlo, ktoré by ich osvietilo. Namiesto toho sa vedci musia spoliehať na efekty, ktorý predpovedal Einstein vo svojej teórii relativity. Ten je známy aj ako gravitačná šošovka.

Ide o efekt, kedy sa planéta (pozn. redakcie: alebo aj akýkoľvek iný, masívnejší objekt) správa ako lupa. Dočasne tak dôjde k ohnutiu svetla, ktoré prichádza spoza tejto planéty. Na to, aby vedci odhalili túto šošovku však majú krátky časový úsek.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre