Spravodajstvo

Internet nás teraz potrebuje. Podporte petíciu proti legislatíve, ktorá robí prvý krok smerom k cenzúre internetu. Pomôžete tak hlavne nezávislým médiám

Tim Berners-Lee je človek, ktorého produkt používame každý deň, pričom si to s veľkou pravdepodobnosťou neuvudujeme. Jedná sa totiž o človeka, ktorý prišiel so skratkou WWW, teda World Wide Web. Inými slovami, Tim Berners-Lee je dnes mnohými označovaný za „otca“ internetu.

Internet vo svojej podstate slúži na šírenie informácií z jedného konca sveta na druhý, bez toho, aby ste fyzicky museli vynaložiť nejakú „extra energiu“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia chce zmeniť fungovanie internetu

Európska únia sa chystá zaviesť legislatívu, ktorá zmení fungovanie internetu. Reč je konkrétne o novom autorskom zákone, v rámci ktorého sú kontroverzné články 11. a 13.. Proti tejto iniciatíve bojuje kampaň Zachráňme internet.

Článok 11 hovorí o „dani“ z odkazu. V praxi by to malo fungovať tak, že ak niekto odkazuje na nejaký obsah tak by mal za neho platiť.

„Takzvaný doplnkový zákon o autorských právach vyžaduje, aby všetky strany odkazujúce na články v najprv uzavreli licenčné zmluvy so všetkými autormi, aby sa získal obvyklý náhľad odkazu…“, vysvetľujú autori kampane Zachráňme internet

Článok 13., ktorý mnohí volajú „nahrávací filter“ (pozn. redakcie: alebo Meme ban) má zaviesť mechanizmus, kontroly obsahu, ktorý je nahrávaný na rôzne servery. Napríklad v prípade servera Youtube by to znamenalo, že každé video, ktoré bude nahrané na stránku bude musieť prejsť kontrolou.

„Internetové platformy by v budúcnosti mali prevziať zodpovednosť za obsah odovzdaný alebo zdieľaný ich používateľmi, pokiaľ platforma nevyčerpá všetky možnosti, aby sa zabránilo distribúcii materiálu chráneného autorskými právami. Obsah, pre ktorý nie sú k dispozícii žiadne licencie, by sa mal počas odovzdávania triediť. Potrebné filtre pre nahrávanie sa však považujú za technicky nerealizovateľné, náchylné na chyby a prvý krok smerom k cenzúre internetu.“

Tim Bernee, niekoľko mesiacov dozadu na margo týchto zmien povedal:

„Článok 13 urobí neočakávaný krok smerom k transformácii internetu z otvorenej platformy pre zdieľanie a inovácie ku nástroju automatizovaného sledovania a kontroly používateľov,…“.

Nezávislé média budú mať s týmto zákonom najväčší problém

Existuje mnoho definícií slobôd, jedna z tých najčastejších, ktorá nám utkvela v pamäti je, že naša sloboda nám dovoľuje robiť čokoľvek až kým, nezasahujeme do slobôd niekoho druhého. Zákon, ktorý sa chystá zaviesť EÚ by v dnešnej podobe ovplyvnil milióny webstránok, ktoré nemajú taký kapitál, aby dokázali implementovať požiadavky vyplývajúce z navrhovanej legislatívy. Vo výsledku, s veľkou pravdepodobnosťou, by tak prežili len tí „veľkí“, s dostatočným kapitálom. V dôsledku čoho by z veľkej časti zanikli webstránky či portáli, ktoré tvoria diverzifikáciu názorov.

Ak chcete pomôcť diverzifikácií názorov a slobode internetu tak podporte kampaň prostredníctvom petície na stránke Change.net. Dajme Európskej únii jasne najavo, že takúto úpravu legislatívy si neželáme.

Zdroj: vlastný, savetheinternet.info, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close