Internet nás teraz potrebuje. Podporte petíciu proti legislatíve, ktorá robí prvý krok smerom k cenzúre internetu. Pomôžete tak hlavne nezávislým médiám
Tim Berners-Lee je človek, ktorého produkt používame každý deň, pričom si to s veľkou pravdepodobnosťou neuvudujeme. Jedná sa totiž o človeka, ktorý prišiel so skratkou WWW, teda World Wide Web. Inými slovami, Tim Berners-Lee je dnes mnohými označovaný za „otca“ internetu.
Internet vo svojej podstate slúži na šírenie informácií z jedného konca sveta na druhý, bez toho, aby ste fyzicky museli vynaložiť nejakú „extra energiu“.
Európska únia chce zmeniť fungovanie internetu
Európska únia sa chystá zaviesť legislatívu, ktorá zmení fungovanie internetu. Reč je konkrétne o novom autorskom zákone, v rámci ktorého sú kontroverzné články 11. a 13.. Proti tejto iniciatíve bojuje kampaň Zachráňme internet.
Článok 11 hovorí o „dani“ z odkazu. V praxi by to malo fungovať tak, že ak niekto odkazuje na nejaký obsah tak by mal za neho platiť.
„Takzvaný doplnkový zákon o autorských právach vyžaduje, aby všetky strany odkazujúce na články v najprv uzavreli licenčné zmluvy so všetkými autormi, aby sa získal obvyklý náhľad odkazu…“, vysvetľujú autori kampane Zachráňme internet
Článok 13., ktorý mnohí volajú „nahrávací filter“ (pozn. redakcie: alebo Meme ban) má zaviesť mechanizmus, kontroly obsahu, ktorý je nahrávaný na rôzne servery. Napríklad v prípade servera Youtube by to znamenalo, že každé video, ktoré bude nahrané na stránku bude musieť prejsť kontrolou.
Neprehliadni
„Internetové platformy by v budúcnosti mali prevziať zodpovednosť za obsah odovzdaný alebo zdieľaný ich používateľmi, pokiaľ platforma nevyčerpá všetky možnosti, aby sa zabránilo distribúcii materiálu chráneného autorskými právami. Obsah, pre ktorý nie sú k dispozícii žiadne licencie, by sa mal počas odovzdávania triediť. Potrebné filtre pre nahrávanie sa však považujú za technicky nerealizovateľné, náchylné na chyby a prvý krok smerom k cenzúre internetu.“
Tim Bernee, niekoľko mesiacov dozadu na margo týchto zmien povedal:
„Článok 13 urobí neočakávaný krok smerom k transformácii internetu z otvorenej platformy pre zdieľanie a inovácie ku nástroju automatizovaného sledovania a kontroly používateľov,…“.
Nezávislé média budú mať s týmto zákonom najväčší problém
Existuje mnoho definícií slobôd, jedna z tých najčastejších, ktorá nám utkvela v pamäti je, že naša sloboda nám dovoľuje robiť čokoľvek až kým, nezasahujeme do slobôd niekoho druhého. Zákon, ktorý sa chystá zaviesť EÚ by v dnešnej podobe ovplyvnil milióny webstránok, ktoré nemajú taký kapitál, aby dokázali implementovať požiadavky vyplývajúce z navrhovanej legislatívy. Vo výsledku, s veľkou pravdepodobnosťou, by tak prežili len tí „veľkí“, s dostatočným kapitálom. V dôsledku čoho by z veľkej časti zanikli webstránky či portáli, ktoré tvoria diverzifikáciu názorov.
Ak chcete pomôcť diverzifikácií názorov a slobode internetu tak podporte kampaň prostredníctvom petície na stránke Change.net. Dajme Európskej únii jasne najavo, že takúto úpravu legislatívy si neželáme.
Zdroj: vlastný, savetheinternet.info, úvodný obrázok: Pixabay.com
Komentáre