Ostane obežná dráha prázdna? Americká NASA čelí vážnym problémom

Plán poslať ISS "do dôchodku" a nahradiť ju komerčnými stanicami nepostupuje tak, ako by mal.

Americká NASA priznáva, kedy pôjde ISS do dôchodku
Zdroj: YouTube(Hazegrayart)

Medzinárodná vesmírna stanica už pociťuje svoj vek a americká NASA uvažuje o tom, že by do konca tohto desaťročia mohla „odísť do dôchodku“. Ako náhradu za ňu uvažuje vesmírna agentúra o vytvorení programu komerčných vesmírnych staníc, informuje portál Space News.

Bezpečnostní poradcovia NASA ale varujú, že cesta, ktorou sa vesmírna agentúra vydáva, je plná nástrah. Svoje obavy vyjadrili 21. júla na bezpečnostnom zasadnutí. Projekt komerčných vesmírnych staníc je momentálne podporovaný americkou NASA, no aj tak hrozí, že nebude pripravený do doby, kedy ISS skončí. Problémom je v tomto prípade nedostatok finančných prostriedkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Komerčné destinácie na nízkej obežnej dráhe sú momentálne na hrboľatej ceste. Obávame sa že realizácia tohto projektu v danom časovom úseku a s dostupnými zdrojmi nie je možná,“ vysvetľuje Patricia Sanders.

Americká vesmírna agentúra uzatvorila dohody so spoločnosťami Blue Origin, Nanoracks a Northrop Grumman. Ich cieľom bolo doladiť ich koncepty pre vesmírne stanice. Samostatnú dohodu uzatvorila NASA so spoločnosťou Axiom Space, ktorej dala prístup k portu na ISS. K nemu plánuje súkromná spoločnosť pripojiť niekoľko komerčných modulov, z ktorých postupne vytvoria jadro novej vesmírnej stanice.

Toto nie je prvé varovanie pre americkú vesmírnu agentúru. Už v minulosti sa objavili pripomienky, že NASA nestíha včas nahradiť ISS inou vesmírnou stanicou. Ak by sa vesmírna agentúra rozhodla nechať ISS na obežnej dráhe o čosi dlhšie, aj toto rozhodnutie so sebou nesie určité riziká. Medzinárodná vesmírna stanica práve vstúpila do tretieho desaťročia prevádzky a viacerí poukazujú, že už „cítiť jej vek“.

Náhrada ISS

Hoci aspoň nateraz neexistujú žiadne závažné chyby, ktoré by ohrozili životy astronautov alebo celej stanice, ISS má problém napríklad aj so starými vesmírnymi skafandrami. K neistému osudu stanice prispieva aj momentálne napätie s Ruskom, či praskliny v ruskom module. Čoraz výraznejším problémom začína byť aj vesmírny odpad, hoci to nie je problém, za ktorý by mohla NASA.

Čoraz častejšie potrebuje stanica vykonať úhybné manévre, aby sa náhodou nezrazila s úlomkom satelitu alebo iným druhom odpadu. Riziko kolízie drasticky zvýšil nezodpovedný test ruskej protisatelitnej rakety, ktorá zničila satelit Cosmos 1408. Explózia vytvorila tisíce úlomkov, ktoré sa dostali aj na dráhu Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Zatiaľ nie je známe čo NASA urobí ďalej. Z dlhodobého hľadiska však vesmírna agentúra hľadá spôsob ako opustiť obežnú dráhu Zeme a presunúť sa na orbitu Mesiaca. Z finančného hľadiska je ale mimoriadne náročné udržiavať obe stanice, preto chce nájsť spôsob, ako do vesmírneho programu zapojiť aj komerčné spoločnosti. Jedným riešením by mohli byť komerčné vesmírne stanice. Ako však mnohí varujú, termíny určené vesmírnou agentúrou nie sú realistické.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre