Organizátori letnej olympiády v Tokiu siahli po medailách z recyklovaných starých smartfónov

Počas Tokyo 2020 Medal Projektu sa podarilo vyzbierať takmer 79 tisíc ton drobného elektroodpadu, ktorý bol následne druhotne využitý.

olympijske medaily z elektroodpadu tokio 2020
Zdroj: Olympics.com

Letné olympijské hry v hlavnom meste krajiny vychádzajúceho slnka sú unikátne vo viacerých aspektoch. Jedným z najdôležitejších je však myšlienka udržateľnosti olympijských hier, ktoré zásadne poznačujú nápor na životné prostredie. Výstavba športových areálov, ubytovacích kapacít a preprava výprav z celého sveta nie je zrovna najekologickejšia. Organizátori z Japonska sa však aj kvôli tomuto veľkému mínusu tak veľkých športových podujatí rozhodli spraviť aspoň čo to pre vyváženie zaťaženia životného prostredia. Výsledkom naozaj usilovného snaženia organizátorov sú však aj unikátne medaily udeľované na tohtoročných Olympijských a Paraolympijských hrách Tokyo 2020. Vyrobené sú čisto zo surovín získaných z recyklovaného elektroodpadu, ktorý bol v japonských mestách zbieraný za týmto účelom celé dva roky.

5 000 medailí zo 79 tisíc ton drobného elektroodpadu

Projekt vytvorenia olympijských medailí z čisto zrecyklovaných materiálov sa začal ešte v apríli 2017, kedy japonské mestá a obce spustili takmer celonárodnú zbierku nepotrebného drobného elektroopadu. Zbieranie starých smartfónov a menšieho elektroopadu pritom potrvalo takmer dva roky. Do apríla 2019 sa v celom Japonsku podarilo vyzbierať priam nepredstaviteľných 78 985 ton elektroodpadu. Ten následne poputoval na ďalšie spracovanie a extrakciu potrebných kovov pre výrobu olympijských medailí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zazmluvneným spoločnostiam, ktoré následne elektroodpad spracovávali a demontovali sa pomocou tavenia kovov celkovo podarilo získať až 32 kg zlata, 3 500 kg striebra a 2 200 kg bronzu. Z „vyťažených“ kovov a zliatiny bronzu sa v ďalšom postupe vytvorilo dokopy až 5 000 medailí potrebných pre tohtoročnú olympiádu a nasledujúcu paraolympiádu v Tokiu. Keďže elektroopad zbieralo doslova celé Japonsko, ide o historický míľnik. Doposiaľ bola totižto celá výroba (od získavania surovín až po finálny produkt) olympijských medailí v rukách profesionálov.

Medaily z recyklovaných materiálov však nie sú jediným snažením organizátorov ku zabezpečeniu lepšej udržateľnosti. Po začatí olympiády ste určite zachytili fámy o tom, že v olympijskej dedine športovci nocujú na kartónových posteliach. Tie mali byť podľa prvých zdrojov určené na to, aby organizátori športovcom „zamedzili pohlavný styk“, ako jedno z opatrení proti šíreniu koronavírusu v olympijskej dedine. Túto fámu však neskôr vyvrátil jeden zo športovcov. Na sociálnej sieti Twitter zverejnil video, kde po posteli aktívne skákal a očividne, aj kartónová posteľ to bezproblémovo zvládala. Ide tak iba o snahu organizátorov znížiť vyprodukované množstvo odpadu, ktoré je pri tak veľkom športovom sviatku mimoriadne veľké.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre