Opportunity rover je podľa všetkého definitívne odpísaný. Piesočná búrka na Marse ho pochovala zaživa

opportunity rover uvodny_opt
Zdroj: NASA

Známy Opportunity rover, ktorý si na Marse odžil neuveriteľných 15 rokov, je podľa najnovších informácií zrejme definitívne odpísaný. Pracovníci z NASA po niekoľkých mesiacoch uznávajú, že po devastujúcej piesočnej búrke z minulého leta sa im už spojenie nadviazať nepodarilo a podľa všetkého sa im už ani nepodarí.

„Mohol by to byť koniec,“ povedal minulý piatok vedúci výskumník Steven Squyres pre New York Times. „Aj za predpokladu, že to je koniec, to je dobrý pocit. Myslím to vážne.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Strastiplný život na červenom susedovi

Opportunity rover si toho na Marse odžil naozaj veľa. Svoj prvý dotyk s našim červeným susedom pocítil ešte v roku 2004. Po pristátí mu odborníci z NASA odhadovali životnosť zhruba 90 dní. Na prekvapenie, na povrchu Marsu zotrval bez väčších problémov až do minulého leta, kedy sa ocitol v zrejme najsilnejšej piesočnej búrke za posledné desaťročia. Tá následne zasypala solárne panely roveru a podľa všetkého sa už rover nedokázal prebrať zo svojej hybernácie. Podľa Stevena Squyresa to je ale „čestná smrť“.

Prvé dôkladné informácie o červenej planéte

Opportunity rover bol pre prieskum Marsu naozaj dôležitý a bez neho by sme doposiaľ nevedeli množstvo informácií. Počas svojej existencie poslal na Zem množstvo zaujímavých vedeckých poznatkov, fotografií, ako aj ikonickú selfie, ktorá obletela svet.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (NASA)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre