BezpečnosťSpravodajstvo

Online podvodníci vymysleli schému, ako vylákať od obetí intímne fotografie a zneužiť ich. Dolapila ich polícia

Mysleli si, že majú dokonalý plán. Nemali.

Internet je miestom, na ktoré keď niečo nahráte, už len ťažko to siahnete z internetu. Vo všeobecnosti platí, že by sme nemali zdieľať cez internet citlivé údaje či materiály a to ani s cudzími osobami, o ktorých si myslíme, že ich poznáme.

Na zdieľanie citlivých materiálov doplatilo viacero Slovákov, najnovšie ale aj niekoľko online podvodníkov, ktorí vymysleli schému, ako vylákať od ľudí peniaze. Na prípad nižšie upozorňuje Polícia SR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gang prišiel so schémou, ako speňažiť citlivé materiály

Online podvodníci sa registrovali na fóre pre dospelých pričom sa vydávali za dospelú ženú. Podarilo sa im nalákať viacero obetí, s ktorými nadviazali komunikáciu. Neskôr žiadali od obetí, aby s nimi zdieľali šteklivé fotografie, čo podvedení muži aj spravili.

Potom, ako tieto fotografie muži odoslali, tak ich vzápätí kontaktoval ďalší muž, ktorý uviedol, že je otcom maloletej dcéry, ktorej poslali intímne fotografie. Tá sa v dôsledku toho psychicky zrútila a rozbila telefón. Z tohto dôvodu chlap na druhej strane linky požadoval od mužov, ktorí zdieľali fotografie s jeho údajnou dcérou, peniaze. Ak by nezaplatili, tak ich nahlási na polícii, vyhrážal sa otec.

„Poškodení zaslali svoje intímne fotografie v domnienke, že komunikujú s dospelou ženou. Následne po zaslaní fotografií im volal muž vydávajúci sa za otca maloletej dcéry. Ten im oznámil, že ich dcéra sa po prezretí fotografií psychicky zrútila a rozbila telefón. Z toho dôvodu ich žiadal o náhradu za rozbitý telefón v rôznych sumách s hrozbou, že ak nezaplatia, tak ich nahlásia na polícii. Poškodení z obavy oznámenia skutku na polícii zaslali stovky eur na rôzne účty.“, opisuje modus operandi polícia.

Muži zákona ďalej v publikovanej správe prezrádzajú, že sa im podarilo chytiť štvoricu osôb, ktoré sú podozrivé zo spáchania podvodu. Hrozí im 4 až 10 rokov väzenia.

„V rámci množstva vykonaných procesných a operatívnych úkonov došlo k zadržaniu štyroch osôb, boli vykonané domové prehliadky a iné zaisťovacie úkony.  Všetkým zadržaným osobám vyšetrovateľ vzniesol obvinenie za pokračovací zločin vydierania v  súbehu s prečinom podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva a formou účastníctva.“, hovoria muži zákona. „Obvineným hrozí trest odňatia slobody na 4 roky až 10 rokov. V prípade dvoch obvinených bol vyšetrovateľom spracovaný podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby.“, dopĺňajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close