Odvážna teória, ktorá vyrieši záhadu Venuše: V jej atmosfére môžu žiť organizmy, aké sme ešte nevideli!

Minulý rok bol v atmosfére Venuše objavený fosfán, plyn ktorý vyvolal vo vedeckej komunite vášnivú debatu.

Môže na Venuši existovať život?
Zdroj: YouTube (Event Horizon)

Minulý rok bol v oblakoch Venuše objavený fosfán, plyn, ktorý sa považuje za podpis života. Objav vzbudil novú vlnu záujmu o „dvojičku Zeme“ a vyvolal vo vedeckej komunite debatu, že život by sme nemali hľadať len na Marse, ale aj v atmosfére tejto planéty, píše portál IFL Science.

Fosfán ale možno vysvetliť aj sopečnou aktivitou, preto nie je úplne jasné, či sa v oblakoch Venuše život naozaj nachádza. Našťastie k planéte mieria dve vedecké misie, ktoré sa pokúsia odhaliť pravdu. Medzičasom tím vedcov publikoval štúdiu, ktorá tvrdí, že život na Venuši je možný, aspoň teoreticky. Ak by však existoval, bol by odlišný od všetkého, čo poznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia na začiatok spomína detekciu amoniaku, za ktorou stojí sovietska misia Venera 8 a americká sonda Pioneer. Amoniak by sa nemal v atmosfére Venuše nachádzať, aspoň podľa súčasného chápania planéty. Vedci preto tvrdia, že nám uniká chápanie procesov planéty, ktoré by mohli túto látku vytvárať.

Vedci v novej práci prinášajú aj vysvetlenie tohto záhadného procesu, ktoré je naozaj odvážne. Pýtajú sa, či by nemohol v oblakoch Venuše predsa len exitovať život, ktorý by bol zároveň zdrojom odhaleného amoniaku. Predpokladajú, že s touto látkou by mohli organizmy žijúce v oblakoch, pretvoriť prostredie plné kyseliny sírovej na niečo miernejšie. Amoniak dokáže neutralizovať kyselinu sírovú a začať reťaz chemických reakcií, ktoré by vysvetlili atmosférické zloženie planéty.

„Život, ako ho poznáme, nedokáže v atmosfére Venuše prežiť. Naša práca však naznačuje existenciu organizmu, ktorý by si dokázal prispôsobiť svoje okolie tak, aby v ňom dokázal prežiť,“ vyjadrila sa jedna z autoriek práce, Sara Seager.

Plán, ako odhaliť život v oblakoch Venuše

Odvážne tvrdenia vedcov si vyžadujú veľké dôkazy, no autori štúdie s týmto počítali. Majú pripravený zoznam javov, ktoré by mali budúce misie v atmosfére planéty hľadať. Ak je ich teória právna, v atmosfére Venuše by našli stopy amoniaku, kyslíku a dôkazy o tom, že je oxid siričitý v atmosfére neutralizovaný.

S odvážnou hypotézou prichádza aj niekoľko nejasností. Ak sa nachádza život v oblakoch Venuše, ako dokáže prežiť v tak suchom prostredí. Jednou z možností je, že vytvára vodu neutralizovaním oxidu siričitého, no vedci nemajú tušenie, čo sa s vodou deje potom. Ak sa život nenachádza v oblakoch Venuše, aké chemické procesy dokážu vysvetliť, čo sa v tejto vrstve deje?

V blízkej budúcnosti navštívia Venušu najmenej tri vedecké misie. Americká vesmírna agentúra, NASA, pripravuje misie VERITAS a DAVINCI+, ktoré odštartujú v rokoch 2028 a 2030. Misiu plánuje aj Európska vesmírna agentúra. Nazývať sa bude EnVision Venus. Tieto vedecké misie sa pokúsia odhaliť záhady tejto planéty a overia aj to, či sa v oblakoch Venuše nachádza život, ktorý si sám vytvára prijateľné podmienky k životu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre