Odvážna, bojazlivá, či spoločenská? Aj veverička môže mať svoju osobnosť, ktorá má dôležitú úlohu

Nová štúdia vedcov zistila napríklad to, že spoločenské veveričky majú v prírode výhodu. Prečo je to tak?

osobnosť
Zdroj: YouTube(Top10Best)

My ľudia vieme, že osobnosť človeka spraví veľa. Platí to však aj v prírode? Vedci váhajú, či pripisovať formu osobnosti aj iným živočíchom, píše portál SciTech Daily.

Štúdia vedcov z University of California je prvou, ktorá dokumentuje znaky osobnosti veveričiek, ktoré sú rozšírené v západnej časti Spojených štátov a v niektorých regiónoch Kanady. Výsledky ukazujú na to, že veveričky vykazujú známky osobnosti a to v štyroch kategóriách: Smelosti, agresivite, aktivite a socializácii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odvetvie, venujúce sa zvieracím osobnostiam je relatívne mladé, čo znamená, že toho ešte veľa o správaní zvierat nevieme. Existujú však vlastnosti, ktorými disponujú dané jedince a tie by mohli mať dopad na prostredie, v ktorom sa nachádzajú.

Tieto vlastnosti ovplyvňujú správanie jedincov aj  v momente, kedy nie sú pod priamym ohrozením. Pre vedcov je dôležité pochopiť, ako sa aj v bežných situáciách tieto jedince správajú. Napríklad veveričky, ktoré sú odvážnejšie a agresívnejšie dokážu nájsť viac jedla, alebo si zabezpečiť väčšie územie. Na druhú stranu sa vystavujú riziku a stávajú sa ľahšou korisťou pre predátorov.

Vedci sa snažili pochopiť rôzne formy správania týchto zvieratiek. Ich cieľom bolo pozorovať a kvantifikovať rôzne osobnosti, s ktorými sa počas výskumu stretli. To dosiahli pomocou štyroch rôznych testov.

V prvom teste boli veveričky dané do nového prostredia. Bola to uzavretá krabica s mriežkovanou podlahou a dierami. V ďalšom zas pred veveričku postavili zrkadlo a sledovali, čo sa stane. Veveričky nechápu odraz v zrkadle ako svoj vlastný. Zaujímavý je aj test, počas ktorého sa pomaly k veveričke približovali. Cieľom bolo zistiť, ako dlho zviera počká, než sa dá na útek.

Osobnosť má význam

Štúdia zistila, že odvážnejšie veveričky majú prístup k oblastiam, kde je lepší výhľad na okolie. Vďaka tomu majú väčšiu šancu, že uvidia blížiaceho sa predátora. Druh, ktorý skúmali je relatívne asociálny. Napriek tomu sa ukázalo že jedince, ktoré vykazujú známky sociálneho správania majú výhodu.

Sociálne správane môže v tomto prípade zachrániť život jedinca. V prírode totiž ovplyvňuje ich možnosť prežiť a rozmnožovať sa, čo má výrazné dopady na populáciu.

„Tieto veveričky vnímam ako indivíduá. Vždy sa opýtam Kto si, alebo kam ideš, než aby som vnímala veveričky na úrovni celého druhu. Ak by sa viac ľudí snažilo zvieratá pochopiť, možno by sme ich vedeli lepšie chrániť,“ povedala autorka štúdie, Jaclyn Aliperti.

Tvrdí, že vnímanie osobností zvierat môže priniesť subjektívny pohľad na zvieraciu ríšu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre