Odkiaľ sa berú nové emotikony? Dnes ich už poznáme cez 3-tisíc a každý rok pribúdajú ďalšie

Používame ich skoro každý deň, no neuvedomujeme si, aký proces sa za nimi ukrýva, kým sa dostanú do našich četov.

Ako vznikajú nové emotikony?
Zdroj: European Parlament Multimedia Platform

Používame ich každý deň, no pritom je toho veľa, čo o emotikonoch nevieme. Dnes sa už okolo zábavných tváričiek vytvoril úplne nový jazyk so svojimi vlastnými významami a každý rok nám do už aj tak dosť pestrého zoznamu pribúdajú ďalšie emotikony. Lenže ako presne nové emoji vznikajú?

V roku 2019 pribudla do zoznamu emotikonov zívajúca tvár, rok na to pribudol emotikon ninju. Tento rok zas pribudli do zoznamu troll a roztápajúca sa tvár. O aktualizácie emotikonov sa stará nezisková organizácia, pôvodom z Kalifornie. Nazýva sa Unicode Consortium a špeciálny výbor každý rok rozhodne o tom, aký emotikon pribudne na bohatú klávesnicu, píše portál Washington Post, ktorý upozorňuje na tému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavnou členkou výboru je Jennifer Daniel, ktorá tvrdí, že o zavedení nových emotikonov nerozhoduje jej organizácia, ale samotná verejnosť.

„Je dôležité vedieť, že to nie sme my, kto vymýšľa nový druh jazyka, ale ľudia. Tí sú kreatívni a naozaj inovatívni,“ vysvetľuje Daniel.

Ako vznikajú nové emotikony?

Prvá emotikon klávesnica vznikla v 90. rokoch minulého storočia. Navrhol ju dizajnér Shigetaka Kurita. Jeho spoločnosť ponúkala mailovú komunikáciu, ktorá bola obmedzená na 250 znakov. Emotikon sa rátal ako jeden znak, no mohol byť použitý na vyjadrenie oveľa hlbšej myšlienky. Od prvej klávesnice sa z emotikonov stal skutočný fenomén, ktorý používa 92% svetovej populácie.

Emotikony nie sú viazané na žiadnu reč, ani na žiadny štát. Sú jazykom, ktorý je univerzálny pre celý svet. Zaujímavosťou je, že aj vy môžete podať žiadosť na zavedenie nového emotikonu. Ak sú vaše dôvody dostatočne silné, spoločnosť Unicode váš návrh prijme a nový emotikon sa dostane na klávesnicu. V prípade schválenia nového emotikonu trvá približne dva roky, kým sa dostane na verejnosť.

Samozrejme že to nie je len o tom navrhnúť emoji, ktoré ešte na trhu neexistuje. Proces výberu sa zakladá na niekoľkých kritériách. Emotikon musí byť výrazný, musí sa dať použiť v kombinácii s inými emotikonmi a dobré je, ak má viacero významov.

Príkladom z praxe je emotikon plačúci od radosti. Dokážete ho okamžite identifikovať, má svoj pôvodný význam, no postupom času získal aj množstvo ďalších významov.

„Tvár plačúca od radosti existuje už 10 rokov. Za ten čas sme videli veľa rôznych použití, od šťastia, cez smútok až po pocit hrdosti. Význam emotikonov sa mení hlavne s vývojom slangu,“ vysvetľuje Daniel.

Dnes máme k dispozícii viac ako 3-tisíc emotikonov. Mladí ľudia sa s nimi stretávajú prakticky od začiatku a sú to práve mladšie generácie, ktoré sa pokúšajú ohýbať zaužívané definície a prichádzajú s niečím novým. Emotikon lebky už neznamená emo kultúru, ale vyjadruje pocit, kedy sa smejete tak silno, že umierate. To je len jeden z množstva príkladov, ako môžu emotikony zmeniť svoj význam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre