SpravodajstvoWindows

Odhaľte doteraz nepoznané funkcie Windowsu 10. Táto aplikácia od Microsoftu rozhodne stojí za to!

Aplikácia PowerToys posunie používanie operačného systému Windows 10 na úplne inú úroveň. Prináša funkcie, o ktorých snívame niekoľko rokov.

Uľahčite si každodenné používanie operačného systému Windows 10, poprípade ukážte svojim kolegom tipy a triky, z ktorých rozhodne padnú na zadok. Aplikácia PowerToys, za ktorou stoja priamo vývojári spoločnosti Microsoft, totižto výrazne rozširuje funkcionality operačného systému Windows a ak patríte medzi zvedavcov, podobne ako my, rozhodne by ste ju mali vyskúšať. Stále populárnejšia aplikácia vnáša do systému funkcie aj z konkurenčných operačných systémov, no aj inteligentné riešenia, ktoré ste určite aj vy roky postrádali.

Aplikácia je v neustálom vývoji

PowerToys je aplikáciou v neustálom vývoji a do éteru sa dostala po prvýkrát iba pred pár rokmi, pričom do povedomia používateľov sa dostala až v posledných mesiacoch. Za jej vývojom stojí priamo spoločnosť Microsoft, no keďže ide vo väčšine o open source riešenia, do vývoja sa môžu zapojiť aj „externí“ nadšenci. Aplikácia je aktualizovaná na pravidelnej báze a stiahnuť si ju je možné zo stránok spoločnosti Microsoft. Keďže sa stále jedná o aplikáciu vo vývoji, treba počítať s možnosťou výskytu chýb a prípadných komplikácií. V našom prípade však používanie funkcií tejto aplikácie prebiehalo bez problémov a nezaznamenali sme ani prípadný pokles výkonu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa rozhodnete aplikáciu PowerToys vyskúšať, appku si stačí stiahnuť z vyššie uvedeného odkazu a prejsť bežným procesom inštalácie aplikácie. Aplikácia sa po inštalácii zapne automaticky, pričom v niektorých prípadoch bude nutné povolenie vybraných funkcionalít. Iné sa zas zapnú automaticky po prvom spustení aplikácie. Poďme si teda spoločne predstaviť jednotlivé funkcionality tejto aplikácie.

Pokročilé funkcie, ktoré si zamilujete

Momentálne aplikácia PowerToys disponuje až 11 zabudovanými funkciami. Všetky z nich možno považovať za užitočné funkcie, ktoré môžu zásadne uľahčiť používanie systému. Niektoré však možno označiť za funkcie, ktoré mali byť súčasťou Windowsu 10 už dlhé roky.

windows powertoys
Zdroj: Vosveteit.sk

Prvou funkcionalitou je jednoduchý nástroj pre udržanie zariadenia v bdelom stave s názvom Awake. Funkcia umožňuje systémové obídenie napájacieho plánu, pričom umožňuje ručné nastavenie času, po ktorom sa môže zariadenie automaticky uspať. Funkciu si tak zamilujete napríklad pri skúšaní časovo náročných aplikácií a procesov. Vybrať si môžete nie len čas či prípadne „nekonečný“ chod ale zároveň aj to, či chcete mať zapnutú alebo vypnutú obrazovku.

windows powertoys color picker
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhou zaujímavou funkciou je tzv. Color Picker fungujúci na podobnej báze ako v drvivej väčšine grafických editorov. V tomto prípade však funkcia funguje naprieč celým systémom a aplikáciami, takže si môžete požadovanú farbu skopírovať naozaj odkiaľkoľvek.

windows powertoys prieskumnik
Zdroj: Vosveteit.sk

Našou treťou obľúbenou funkciou sú prídavné funkcie Prieskumníka. Na prvý pohľad nenápadný doplnok je však naozaj silným nástrojom pre lepšiu orientáciu medzi súbormi. Prináša napríklad náhľady PDF, SVG a MD súborov, čo sa pri hľadaní zle pomenovaných dokumentov rozhodne hodí.

windows powertoys resize
Zdroj: Vosveteit.sk

Za mimoriadne silné nástroje pri práci so súbormi možno považovať aj funkcie Image Resizer a PowerRename. Funkcia Image Resizer logicky umožňuje automatickú zmenu veľkosti napr. obrázkov podľa predvolených nastavení. Funkcie PowerRename zase otvára úplne nové dvere pri správe a úprave viacerých súborov súčasne. Umožňuje hromadné premenovanie vybraných súborov, či hromadné vyhľadávanie a následné nahrádzanie ich názvov.

windows powertoys run
Zdroj: Vosveteit.sk

Najlepšou funkciou v rámci aplikácie PowerToys je však podľa nás nástroj PowerToys Run, ktorý by mal byť určite náhradou za bežný vyhľadávací panel v rámci systému Windows 10. PowerToys Run funguje na podonom princípe, no s výrazným vylepšením. Vyhľadávací nástroj PowerToys Run totižto dokáže rozpoznať a vyhľadať aj aplikácie na základe ich čiastočného názvu. Ak do bežného vyhľadávania zadáte neúplnú frázu napr. „Oogle“ namiesto „Google“, systém Windows nebude vedieť, čo od neho chcete. Nástroj PowerToys Run však bezproblémovo vyhľadáva aplikácie naprieč systémom aj v prípade hľadania neúplného označenia.

V ponuke nájdete aj ďalšie šikovné funkcionality

Aplikácia PowerToys ponúka aj ďalšie pokročilé funkcionality, ktoré určite spríjemňujú a zjednodušujú používanie Windowsu 10. V rámci ponuky funkcií nájdete aj ďalšie nástroje ako Keyboard Manager, Fancy Zones, Video Conference Mute, Shortcut Guide či Mouse utilities, ktorú sme vám predstavili v našom nedávnom článku. Popis všetkých funkcionalít nájdete či už priamo v aplikácií alebo na stránkach Microsoftu. Vyššie sme však uviedli zopár našich favoritov, ktorí sú z nášho pohľadu najužitočnejšími pomocníkmi pri používaní Windowsu 10.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close