Od smartfónov k elektromobilom: Huawei predstavuje Alpha S a Alpha S HI

Nový elektromobil je poháňaný procesorom Kirin 990A a operačným systémom HarmonyOS. Bol predstavený základný model Alpha S a vylepšený Alhpa S HI.

huawei Alpha S
via autoevolution

O automobile Huawei sme mohli počuť prvýkrát už vo februári tohto roka a neskôr približne týždeň dozadu. To, čo sa dlhšiu dobu špekulovalo, sa stalo realitou. Spoločnosť v spolupráci s partnermi, predstavila svoj prvý elektromobil. Na tému upozorňuje portál autoevolution.

Prvý elektromobil z kuchyne Huawei je na svete: Alpha S a Alpha S HI

Podľa publikovaných správ predstavenie prvého elektrického automobilu, ktorý predstavila spoločnosť Huawei, je zavŕšením investície presahujúcej viac ako 1-miliardu dolárov. Ide však o automobil, na ktorého vývoji a výrobe spolupracovala spoločnosť s ďalšími partnermi. Nový elektromobil nesie označenie Alpha S, pričom bol predstavený aj vylepšený model Alpha S HI.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
first-huawei-car-launched-coming-with-harmonyos-kirin-chip-super-fast-charge_2
via autoevolution

Samotný elektromobil je nabitý technológiami, ktoré sú poháňané čipsetom Kirin 990A, ktorý je vyvinutý spoločnosťou Huawei. Nie je tak žiadnym prekvapením, že podporuje aj 5G konektivitu a beží na operačnom systéme HarmonyOS. Ide mimochodom o operačný systém, ktorý bol pôvodne navrhnutý ako alternatíva k Androidu.

Huawei v sebe nezaprel krv výrobcu smartfónov. Dôvodom je hlboké prepojenie telefónov spoločnosti spolu s automobilom prostredníctvom obrazovky so 4K rozlíšením, ktorá okrem iného umožňuje používateľom ovládať všetko – od infotainmentu až po možnosti autonómneho riadenia. Samotný automobil je rovnako schopným rozpoznávať hlas šoféra, či bezdotykové gestá.

Čo sa týka ďalších vlastností automobilu, tak Huawei sľubuje dojazd viac ako 700-kilometrov na jedno nabitie a technológiu rýchleho nabíjania, ktorá je schopnou v priebehu 10 minút nabiť 93,6 kWh batériu na úroveň zabezpečujúcu dojazd do vzdialenosti 197-kilometrov (pozn. redakcie: pomocou kábla). Čerešničkou na torte je aj prítomnosť technológie bezdrôtového nabíjania, či inteligentná technológia  reguláciou teploty batérie, ktorá zabraňuje neprimeranému prehratiu.

Ako sme už vyššie spomínali, tak elektromobil disponuje aj technológiou autonómneho riadenia, avšak (zatiaľ) len vo vybraných regiónoch Číny. Samotný režim autonómneho riadenia je poháňaný palubnými mapami, ktoré poskytuje spoločnosť Huawei.

Prejdime však k cene, ktorá nebude pre každého. Tá po prepočte začína približne na úrovni 37 700 dolárov (Alpha S), pričom v najvyššej konfigurácii, sa cena vyšplhá na 66-tisíc (Alpha S HI). V závere musíme dodať, že elektromobil ako taký, bol zatiaľ predstavený len pre Čínu počas udalosti Auto Shanghai 2021. Automobil by sa mal dostať do predaja ešte v priebehu tohto roka. Aktuálne však nie je známa informácia, či bude dostupný aj na globálnom trhu a kedy.

Hneď, ako budú dostupné ďalšie informácie, tak vás budeme o nich informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre