Od pandémie, cez vojnu na Ukrajine: Ako vplýva doomscrolling na náš mozog?

Od pandémie, cez nepokoje na Ukrajine. Dnes je až nebezpečne jednoduché podľahnúť všetkým negatívnym správam.

Čo je to doomscrolling a prečo sa mu vyhnúť?
Zdroj: Unsplash (Adrian Swancar) NicePNG, Úprava: Vosveteit.sk

Začalo to pandémiou a pokračuje nepokojmi na Ukrajine. Mnohí z nás zažívajú niečo, čo sa označuje ako „doomscrolling“, teda trávenie prehnane veľkého množstva času čítaním negatívnych správ.

Ľudia, ktorí prepadnú doomscrollingu môžu nabrať pocit, že sa už nič dobré vo svete nedeje, píše portál Science Alert. Samozrejme, že to nie je pravda, no vyhľadávanie negatívnych správ má výrazný dopad na to, ako vnímame svet okolo nás, no nielen na to. Doomscrolling aktívne ovplyvňuje aj náš mozog.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neustále vystavovanie sa negatívnym správam nás môže pripraviť o energiu a vyvolať pocity úzkosti, či v najhoršom prípade aj depresiu. Ľudia sú totiž empatické stvorenia a obsah, ktorému sme na internete, či v televízii vystavení, sa odráža aj na našej nálade. Tú v mozgu reguluje chemická látka serotonín. Ak je človek dlhodobo vystavený stresu, či úzkosti z negatívnych správ, hladiny serotonínu prudko klesajú. Viaceré štúdie dokázali, že je možné zmeniť hladinu serotonínu u zdravého človeka len pomocou smutnej hudby.

Doomscrolling vplýva na naše duševné zdravie aj prostredníctvom empatie. Ľudia majú vrodenú vlastnosť vcítiť sa do pocitov iného človeka. Niekto má empatie viac, iný menej, no ak sme neustále vystavovaní tragickým správam zo sveta, môžu nás ovládnuť negatívne myšlienky. Neustále negatívne myslenie opäť vedie k úzkostným stavom alebo depresii.

Ako vplýva doomscrolling na náš mozog?

Ak s týmito symptómami človek bojuje dlhú dobu, odzrkadlí sa to aj na jeho mozgu. Dlhodobé úzkosti, či depresia vedie ku kognitívnym zmenám, medzi ktoré patrí problém s pozornosťou, pamäťou a schopnosťou racionálneho uvažovania.

Vnímanie negatívnych správ si totiž vyžaduje našu aktívnu pozornosť a pamäť. Ak by sme sa nevenovali doomscrollingu, mozgová kapacita by mohla byť využitá inak. Nielenže zaberáme náš mozog, no zároveň tým vytvárame nebezpečný kruh, kedy prijímame viac negatívnych informácií, kvôli ktorým sa cítime ešte horšie.

Zlá nálada, ktorá pretrváva dlhú dobu vedie ku strate flexibility myslenia. Už sa nedokážeme pozerať na veci z rôznych uhlov pohľadu a práve tu vzniká nezdravé presvedčenie: „Na svete už nie sú žiadne dobré správy“.

Lenže ako sa môžeme nebezpečným účinkom doomscrollingu vyhnúť? Odpoveď sa povie oveľa jednoduchšie, než sa v praxi urobí: Nevenujte veľké množstvo vášho času na čítanie negatívnych správ. Je dobré čerpať informácie o tom, čo sa deje, no skúste si medzi tým nájsť aj aktivitu, ktorá vás uvoľní. Prečítajte si dobrú knihu, pozrite komédiu, alebo navštívte priateľov, či rodinu. Pozitívne na nás vplýva aj učenie sa niečomu novému. Či už ide o hru na hudobný nástroj, tanec, alebo niečo úplne iné, všetko má priaznivý vplyv nielen na našu náladu, ale aj na kognitívne funkcie.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre