Ochrana prostredníctvom VPN má vážne nedostatky: Z Android smartfónov unikali citlivé informácie!

Služby VPN v Androide nedokázali zabrániť úniku informácií zo zariadení. Problém vo veľkom počte zariadení sa začína riešiť.

Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

Medzi časté a odporúčané spôsoby ochrany svojho zariadenia a tiež svojho súkromia patrí využitie služby VPN, teda virtuálnej privátnej siete. Vďaka využitiu tejto služby môžeme na internete skryť svoju polohu a nachádzať sa ako keby na vzdialenom mieste. Využitie tohto spôsobu ochrany sa odporúča najmä v prípade, že sa pripájate na verejné siete, keďže po sebe zanechávate svoju stopu na internete. Rovnako však vďaka využitiu tejto služby môžete znížiť množstvo informácií, ktoré o sebe zanechávate napríklad v prípade, keď sa pripájate z viacerých miest. Rôzne servery totiž nebudú mať vďaka tomu informácie o tom, kde sa aktuálne nachádzate a odkiaľ sa pripájate. Najnovšia informácia, ktorú nám sprostredkoval portál darkreading.com nás však informuje o tom, že v prípade Androidov prišlo k závažnému úniku informácií.

Android smartfóny nedodržiavali pravidlá VPN

Ako možno viete, služby VPN slúžia k zašifrovaniu odosielaných informácií z nášho zariadenia. V konečnom dôsledku nám teda umožnujú zostať vo väčšej anonymite. Ako sme už vyššie uviedli, veľkou výhodou to môže byť najmä v prípade, že sa pripájame prostredníctvom verejných sietí Wi-Fi, no aj napríklad z rôznych miest. Ako sa však teraz dozvedáme, Android smartfóny odosielali informácie mimo cestu VPN.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
spehovanie aplikacii v android smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôsledkom toho mohlo prísť k ohrozeniu a úniku informácií z veľkého množstva smartfónov. Práve systém Android totiž patrí medzi najpopulárnejšie operačné systémy pre telefóny na celosvetovom trhu. Aktuálne stojí na špičke medzi predanými aj vyrobenými zariadeniami. Tento problém je o to závažnejší, keďže sme sa dozvedeli, že k úniku prichádzalo aj vo chvíli, kedy používatelia využili podstatnú funkciu. To znamená, že aj v prípade využitia blokovania pripojenia bez VPN prichádzalo k úniku informácií.

Druhá strana tvrdí, že žiadny problém neexistuje

Nikoho neprekvapí, že sa Android bude brániť. Práve ľudia, ktorí stoja za týmto operačným systémom tvrdia, že k žiadnym únikom neprišlo a žiadny problém netreba riešiť. Používatelia Android smartfónov, ktorí však využívali služby VPN s cieľom zvýšiť svoju používateľskú bezpečnosť, aktuálne neskrývajú znepokojenie. Veríme však, že sa celá situácia riadne prešetrí a k žiadnym únikom už v budúcnosti nepríde. Ak ste však využívali služby virtuálnej privátnej siete, je tu možnosť, že vaše údaje nie sú úplne v bezpečí.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Na druhú stranu však treba povedať, že nie je vôbec jednoduché sa k takýmto informáciám dostať. Aj keby sa teda skúsenejší hacker pokúšal dostať k uniknutým údajom, nebolo by to úplne najjednoduchšie. Napriek tomu by sme boli určite spokojnejší, keby k podobným únikom neprichádzalo vôbec.

Využívate vo svojom Android smartfóne služby VPN? Alebo sa chránite nejakým iným spôsobom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre