Oceány Zeme sa stávajú zelenšie. No nie je to dobré, varujú vedci. Približujeme sa ku kolapsu

Výskumníci si všimli, že viac ako polovica povrchu vody za posledných 20 rokov zmenila svoj odtieň.

Oceány Zeme sa stávajú zelenšie varujú vedci
Zdroj: Unsplash (Cristian Palmer), Úprava: Vovsveteit.sk

Globálne otepľovanie mení viaceré ekosystémy našej planéty. Mnohí vedci varujú, že prebiehajúce klimatické zmeny sa stali problémom, ktorý už nemožno ďalej ignorovať

Nedávne štúdie v tomto smere upozornili aj na rekordné teploty namerané na hladinách oceánov Zeme. Vyššie teploty môžu v budúcnosti zmeniť aj vodné ekosystémy, napríklad spôsobiť vymieranie živočíšnych druhov. Portál NASA Earth Observatory ale dáva do pozornosti výskum, ktorý upozornil aj na meniacu sa farbu oceánov. Tie sa stávajú zelenšie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vedci vysvetľujú, zmena farby vody sa môže zdať oproti všetkým ostatným hrozbám menej dôležitá, no tu si treba uvedomiť, že zmena zafarbenia oceánu odzrkadľuje zmeny v ekosystéme pod hladinou. V tomto smere je dôležitým fytoplanktón, teda drobné organizmy schopné fotosyntézy. Tie sú kritickou časťou vodných potravinových reťazcov a uhlíkového cyklu našej planéty. 

Zmena zafarbenia vody potvrdila očakávaný trend spojený s globálnym otepľovaním. Zároveň ide o signál zmien v ekosystémoch oceánov, ktoré pokrývajú 70% povrchu planéty. V rámci novej štúdie vedci potvrdili, že približne 56% povrchu morí a oceánov za posledných 20 rokov zmenilo svoju farbu. K tomuto záveru dospeli analýzou dát z prístroja MODIS (pozn. redakcie: Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer). Ten sa nachádza na palube satelitu Aqua, ktorý patrí americkej NASA. 

Výskumníci v rámci štúdie predstavili aj mapu, ktorá ukazuje ako sa oceány a moria zmenili medzi rokmi 2002 a 2022. Tmavší odtieň zelenej v tomto prípade predstavuje výraznejšie zmeny. Na mape nájdete aj čierne bodky, ktoré predstavujú oblasť približne 12% povrchu oceánov. Tieto bodky predstavujú regióny, kde počas skúmaného obdobia nastala aj zmena v hladinách chlorofylu. 

Naše oceány sa stávajú zelenšie. Čo spôsobilo túto nevšednú zmenu?
Zdroj: NASA Earth Observatory

Prečo naše oceány zelenejú?

Ako sme už spomenuli, zmena farby je niečo, čo klimatické modely predpovedali. Vedci si však až do tejto štúdie mysleli, že na pozorovanie týchto zmien bude treba 30-40 rokov. Výskumníci ale využili metódu, ktorá im umožnila skúmať všetko viditeľné svetlo. Získali tak naozaj robustnú sadu dát, ktorá im dovolila potvrdiť tento trend za 20 rokov. 

Prečo oceány menia svoj odtieň ostáva nateraz záhadou. Autori štúdie tvrdia, že za iné sfarbenie oceánov môže buď iné usporiadanie planktónu alebo iné organizmy, napríklad zooplanktón. Podľa autorov je nepravdepodobné, aby zelenšie sfarbenie pochádzalo z plastov alebo iného odpadu. 

“Za posledných 20 rokov sa oceány stali viac stratifikované. Povrchové vody prijali viac tepla z otepľujúceho sa podnebia a ako výsledok sa teraz ťažšie premiešajú s hlbšími vrstvami bohatšími na živiny. Tento scenár by vyhovoval planktónu prispôsobenému na prostredie s nízkym množstvom živín,” tvrdí vedúci štúdie, B. B. Cael. 

Na budúci rok odštartuje misia NASA, PACE (pozn. redakcie: Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystém). Ide o satelit, ktorý nám prinesie viac poznatkov o meniacich sa vodných ekosystémoch. Misia nám prinesie viac informácií o ekológii oceánu, napríklad aj o diverzite fytoplanktónu a pomere, v akom fytoplanktón rastie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre