SpravodajstvoVeda a výskum

Oceány z lávy, či dážď z kameňov? K2-141b sa radí medzi najextrémnejšie miesta vo vesmíre

Planéta má zaujímavý kolobeh, ktorý zaskočil astronómov

Planéta K2-141b by podľa odhadov vedcov mohla mať povrch, oceány a aj atmosféru, s jedným malým problémom. Všetko je tvorené jedným a tým istým materiálom, kameňom, píše portál CBSNews.com.

Minulý týždeň sa k tomu vyjadril autor novej štúdie, Giang Nguyen. Podľa jeho slov sa jeho tím snaží predpovedať podmienky na tejto extrémnej planéte, ktoré by sa mohli dať lepšie pozorovať s novou generáciou vesmírnych teleskopov. Medzi ne sa radí napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba. Tím počas výskumu prišiel na to, že až dve tretiny planéty sú pokryté večným svetlom. Planéta sa totiž nachádza príliš blízko pri svojej hviezde a má viazanú rotáciu. Inými slovami, jedna strana je vždy otočená k hviezde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Peklo vo vesmíre

Na tejto dennej strane môžu teploty dosahovať až 3-tisíc °C. Nielen že takáto teplota dokáže rozpustiť kamene, ale ich aj vypariť. Vďaka tomu možno nájsť na planéte tenkú, avšak veľmi nehostinnú atmosféru. Pozorovania astronómov tiež ukázali, že táto atmosféra sa nachádza len kúsok nad povrchom, nad magmovým oceánom.

Druhá strana planéty je zahalená v temnote a teploty tam môžu dosahovať až -164 °C. Na tejto planéte možno pozorovať istú spojitosť s cyklom vody u nás na Zemi, ak by sme vodu vymenili za kamene. Tie sa vyparia, vynesú do atmosféry, skondenzujú a vrátia sa na povrch, v podobe dažďa.

Vyparené skaly a minerály sa prenesú na odvrátenú stranu planéty prostredníctvom vetrov, ktoré môžu dosahovať rýchlosť až 5-tisíc km/h. Keď sa ocitnú na nočnej strane planéty, vďaka nízkym teplotám skondenzujú a spadnú naspäť do magmového oceánu, ktorý ich prinesie späť na dennú stranu.

Nie je to však stabilný proces, hovoria astronómovia, nie tak ako cyklus vody na Zemi. Všimli si ,že prechod magmy z nočnej strany na dennú je pomalší. Predpokladá sa, že časom dôjde k zmenám, ktoré môžu výrazne ovplyvniť povrch, ale aj atmosféru planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close